Josszí Száriel álnéven publikált egy könyvet, az így létrejött digitális nyomok pedig visszavezettek a Google-fiókjához, amiben a nevén felül a térképadatai és a naptárprofiljai is megtalálhatók voltak.
Az izraeli 8200-as egységet, az ország egyik legfontosabb katonai hírszerző alakulatát vezető parancsnok kiléte normális esetben hétpecsétes titok lenne, ám ezúttal történt egy kis gikszer, melynek következtében ország-világ megtudhatta, hogy az egység vezetője egy Josszí Száriel nevű férfi – írja a Guardian.
Száriel majd 20 éven át képes volt megőrizni a névtelenségét, majd vétett egy súlyos hibát. Álnéven ugyan, de megjelentetett egy könyvet az Amazonon, a folyamat után maradt digitális nyomokat követve azonban el lehetett jutni egy Google-fiókhoz, ami már Száriel nevére szólt és megtalálható volt benne nem csak a férfi teljes neve, de a térképadatai és a naptárprofiljai is.
A történteknek kölcsönöz némi ironikus bájt az a tény is, hogy a szóbanforgó könyv a mesterséges intelligencia katonai felhasználhatóságáról szólt és J. Sz. dandártábornok neve alatt jelent meg. A könyv elektronikus verziója azonban tartalmazott egy anonimizált e-mail címet, amit viszont már könnyedén vissza lehetett vezetni Száriel nevéhez és Google-fiókjához. A kérdéses cím az izraeli haderő tájékoztatása szerint azonban nem Száriel magánfiókja volt, hanem a könyvvel kapcsolatos teendők számára létrehozott profil.
A 8200-as egység hatékonyságában a brit GCHQ-val vetekszik és elsősorban a palesztin területek megfigyelése a feladata. Ebből is látható, hogy miért volna kiemelt fontosságú, hogy az alakulat vezetőjének a neve titokban maradjon.
Más kérdés, hogy a közelmúltban épp a 8200-as egységet érték erősebb kritikák, nem utolsó sorban azért, mert a megfigyelésre használt hatalmas technológiai parkjuk ellenére mégsem voltak képesek előre jelezni a gázai háborút kirobbantó október 7-i támadássorozatot.
(Nyitóképünk illusztráció)
HVG