Az 1986-ban piacra dobott Macintosh Plus számítógépből ma már alig létezik olyan példány, ami működne is. Egy lelkes Apple-rajongó elhatározta, csinál egyet magának.
Egy lelkes német Macintosh-kedvelő, Kevin Noki igen izgalmas projektbe vágta a fejszéjét bő 40 héttel ezelőtt. Úgy döntött, elkészíti az Apple híres számítógépe, a Mac Plus működő replikáját. Gyors ugrás az időben előre: a projekt annyira jól sikerült, hogy még a hírekbe is bekerült vele.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint Noki azért vágott bele a projektbe, mert ma már alig találni a piacon működő Mac Plust. Az eszközt 1986-ban dobta a piacra a vállalat, és egészen 1990 októberéig árusította azt. 2018-ig ez volt a leghosszabb ideig gyártott modell, aminek a kezét az Apple csak 1996-ban engedte el végleg.
Noki végül az eBayen akadt egy Mac Plusra, ami kopott volt, nem működött a tápellátása, és hiányzott a hajlékonylemez-meghajtója is. A férfi azonban nem emulálni akarta a régi rendszert, hanem egy valódit készíteni, ezért a gépet sablonként felhasználva megtervezte az eszközt, hogy aztán egy 3D-nyomtató segítségével ki tudja azt printelni.
Noki legalább 40 alkatrészt mért le, majd az AutoDesk Fusion 460 nevű szoftver segítségével a gyártási előírásoknak megfelelően tervezte meg azokat. A nyomtatás után nagy odafigyeléssel szerelte össze az egyes elemeket. Végül befestette, valamint a feliratokat is pontosan úgy helyezte el a gépen, ahogy az az eredeti Macintosh-on látszódik.
A projektet nagyjából 40 hétvége alatt fejezte be. Ebből csak az alkatrészek kinyomtatása 48 munkaórát vett igénybe. A munka nagyobbik része, a forrasztás és a programozás csak ezután vette kezdetét.
A férfi szerint a programozási készségei igen szerények, így különösen nagy dolog, hogy meg tudott építeni egy működő replikát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG