Kevésnek tartják az oroszok a napelemek által megtermelt energiát, ezért úgy látják, a Holdon csak egy atomreaktor tud annyit előállítani, hogy az elég legyen egy holdbázis számára.
Kína és Oroszország még 2021-ben állapodtak meg egy közös holdbázis építéséről. Egy most bejelentett együttműködés keretében: 2035-re önműködő atomreaktort is telepítenének mellé, ami a Nemzetközi Holdkutató Állomás energiaellátását biztosítaná.
A 2035-ös határidő annak fényében optimistának tűnik, hogy az Apollo-17 küldetés 1972-es látogatása óta nem járt ember a Hold felszínén. Bár az elmúlt években egyre több robot landolt ott, néhány évet még biztosan várni kell az emberiség visszatérésére. Kína a tervek szerint 2030-ban, Oroszország pedig 2031-ben küldene oda embert.
Az atomreaktor telepítését már korábban, emberi beavatkozás nélkül megkezdenék.
Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz orosz űrügynökség vezérigazgatója a helyi TASZSZ hírügynökségnek azt mondta, a reaktor valamikor 2033 és 2035 között épülhet meg az orosz–kínai együttműködés révén. Szerinte azért van szükség erre a megoldásra, mert napelemek nem lennének képesek elegendő energiát termelni a jövőbeni bázisok működtetéséhez, egy atomreaktor azonban már igen.
A korábbi tervek szerint egyébként a Nemzetközi Holdkutató Állomás minden nemzet számára elérhető lesz, írja az IFLScience, hozzátéve, hogy mióta az ukrajnai háború miatt sokat romlott a nemzetközi hangulat, kérdéses, hogy az űrben milyen viszonyok alakulnak majd.
Az oroszok eközben egy atommeghajtású teherűrhajón is dolgoznak, ami képes lenne a nagy rakományok szállítására és összeszedné az űrszemetet is. Boriszov szerint már csak azt kellene kitalálniuk, hogy hogyan lehet hűteni a hajóban dolgozó atomreaktort.
Nukleáris hajtóművet egyébként a NASA is fejleszt, sőt, már tesztelte is azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG