December 11-én rajtol a 101. felnőtt ökölvívó magyar bajnokság a Gerevich Alaldár Nemzeti Sportcsarnokban. A torna kezdete előtt a múlt bajnokságaiból idézünk fel néhány pillanatot, ezúttal az 1929-es eseményt elevenítjük fel, ahol két olimpiai bajnokunk is a dobogó legfelső fokára állt.
Hatodik alkalommal került megrendezésre a felnőtt egyéni magyar ökölvívó bajnokság 1929-ben, amelynek egyediségét az adta meg, hogy két olimpiai bajnokunk is aranyéremmel zárt Budapesten.
Kocsis Antal friss amszterdami olimpiai aranyéremmel a zsebében negyedik magyar bajnoki
címét szerezte meg 1929-ben. Énekes István ezen a versenyen gyűjtötte be első bajnoki aranyát, amelyet több siker, köztük az 1932-es Los Angeles-i olimpiai arany is követett.
A Budapesti TK nyerte meg a magyar csapatbajnokságot 1929-ben, míg az egyéni nemzeti bajnokságon a Ferencváros bizonyult a legjobbnak négy első helyezéssel. 1930-ban
Magyarország Európa-bajnokságot rendezhetett Budapesten, így az 1929-es magyar bajnokság egyben válogatóverseny is volt legjobbjaink számára.
Énekes István mindössze 18 esztendős volt 1929-ben, de a Budapesti Vasutas ökölvívója
nem talált legyőzőre a légsúlyú mezőnyben. Egy évvel korábban az olimpiai válogatón kikapott Kocsis Antaltól, de még 1928-ben, 17 évesen megnyerte a Budapest-bajnokságot. A vasúti tisztként dolgozó Énekes első felnőtt magyar bajnoki címét 1929-ben szerezte meg, majd ezt két Európa-bajnoki-, valamint egy olimpiai arany követte.
Kocsis Antal volt 1929-ben a magyar ökölvívás ünnepelt sztárja, aki harmadik bajnoki címét
követően légsúlyban olimpiai aranyérmet szerzett Amszterdamban 1928-ban. 1929-ben már harmatsúlyban szerepelt, negyedik magyar bajnoki címének megszerzésében senki sem állíthatta meg a ferencvárosi versenyzőt.
Kocsis Antal klubtársa, az amszterdami olimpia negyeddöntőse, a 20 esztendős Széles János nyerte meg a pehelysúlyú magyar bajnokságot 1929-ben, majd egy évre rá Európa-bajnoki címet szerzett Budapesten. A szintén amszterdami olimpikon Gelb Miklós 1925-ben a harmatsúlyban diadalmaskodott a magyar bajnokságon, majd ezt követően pehelysúlyban, és a könnyűsúlyban is a csúcsra ért. 1929-ben elsőként ötödik alkalommal szerezte meg a magyar bajnoki címet.
Tokai Lajos váltósúlyú győzelmét követően a ferencvárosi Szigeti Lajos első magyar bajnoki
címét ünnepelhette 1929-ben, amelyet Európa-bajnoki cím és 59-szeres válogatottság
követett. A Ferencváros negyedik bajnoki címét Réti-Rusovszky Sándor szerezte meg, míg a
nehézsúlyban az egy évvel korábban egy súlycsoporttal lejjebb diadalmaskodó Bokodi Lajos
győzte le ellenfeleit.
A győztesek listája az 1929-es magyar bajnokságról:
Légsúly (50,8kg): Énekes István, Budapesti Vasutas
Harmatsúly (53,5kg): Kocsis Antal, Ferencváros
Pehelysúly (57,2kg): Széles János, Ferencváros
Könnyűsúly (61,2kg): Gelb Miklós, NSC
Váltósúly (66,7kg): Tokai Lajos, BTK
Középsúly (72,6kg): Szigeti Lajos, Ferencváros
Félnehézsúly (79,4kg): Réti-Rusovszky Sándor, Ferencváros
Nehézsúly (+79,4kg): Bokodi Lajos, Budapesti Vasutas
Hajrá magyar ökölvívás!
Magyar Ökölvívó Szakszövetség