A bécsi Európa-bajnokságon aratott fölényes győzelem után a junior világbajnokságon is tarolt a 14-16 éves váltónk: Nagy Napsugár, Bartalos Anna, Huszti Márton és Kárpáti Máté 30 másodperces előnnyel győzött Algheróban. Az idősebbek kvartettje 5. lett, s bár az éremtermés (1-2-1) nem idézte a két évvel ezelőttit, csapatunk erejét mutatja, hogy így is harmadikként zártunk a pontversenyben, csupán öt ponttal a győztes amerikaiak és eggyel a második olaszok mögött.
Bár a júliusi kontinensviadallal ellentétben most “csak” a lányoknak sikerült egyéniben az éremszerzés (Bartalos Anna nyert ezüstöt 5km-en, Nagy Napsugár bronzot 7.5km-en), Gellért Gábor szövetségi kapitány nem változtatott a Bécsben diadalmaskodó kvartett összetételén, és a szenzációs négyes igazolta a döntést: utca-, vagy ha úgy tetszik, öbölhosszal nyerte meg a 14-16 évesek váltóját az algherói junior nyíltvízi világbajnokságon.
Nagy Napsugár simán tartotta a lépést mindenkivel, Bartalos Anna pedig először az összes lányt faképnél hagyta, majd sikerült ráúszni a második 1500-on elöl haladó fiúk többségére is. “Eszméletlen érzés volt, hogy már velük úsztam, és a lányok mind mögöttem voltak” – mondta utóbb Anna, így a Huszti-Kárpáti duónak gyakorlatilag nem volt más dolga, mint biztos kézzel behúzni az első helyet.
Huszti Mártonnak igazából egyvalamit kellett ehhez “megugrania”: utolérni az amerikai Daisy Collinst, aki 25 másodperccel előtte indult, mivel a tengerentúliak két férfiúszójukkal kezdtek – a 15. születésnapját szombaton ünneplő kiválóságunk ezt olyan simán hozta, hogy a váltásnál már ő volt előbb 25 másodperccel. Kárpáti Máténak pedig az a mámorító feladat jutott, hogy ekkora előnyből simán behozza a csapatot elsőnek; persze, nem könnyű egyedül úszni, és ügyelni a tempóra, nehogy valaki hátulról rámásszon – Máté azonban nem csupán vitorlázott, de végül 30 másodpercesre növelte a különbséget; a mieink már fényképezkedtek, amikor a második németek célbaértek mögöttük. (Teljesítményükről annyit, hogy idejükkel még a 17-19 évesek között is bejöttek volna kilencediknek a 20 induló között!)
“Szerintem még nem fogtuk fel, hogy most már világbajnokok is vagyunk, ez fantasztikus eredmény, nagy boldogság ez” – összegezte Máté az érzéseiket a parton.
Az idősebbeknél hasonlóan alakult a viadal, mint az Eb-n – a felsőbb korosztályokban jelenleg nem vagyunk annyira erősek, a lányoknál például a 16 éves Győrffy Lilit dobtuk hadba. Amúgy egyik váltónkban sem szerepelt felső korhatáros úszó: a fiataloknál 14-15 évesek mentek, 16 éves nem, az idősebbek között pedig nem neveztünk 19 évest – ellentétben a riválisok többségével – , azaz van még idő beérni úgy, ahogy annak idején Fábián Betti és Betlehem Dávid, akik aztán utolsóéves juniorként megállíthatatlanok voltak.
Azért a Győrffy Lili, Nett Vivien, Poteczin Dániel, Kovács-Seres Hunor felállásban úszó kvartett így is bejött ötödiknek – amit Hunor művelt az utolsó hosszon, arra nehéz jelzőket találni; a legszebb Rasovszky-Betlehem-féle hagyományokat megidézve az életet kiúszta magából és hozta fel a váltót a kilencedikről az ötödik helyre.
A heroikus helytállás a csapatversenyben is nyomott a latban: két éve, még Dávidékkal négy arannyal simán vittük a Team Trophyt, most egy arany, két ezüst és egy bronz sikeredett – ám az, hogy mindenki Top 10-ben végzett, mutatja, komoly erőt képvisel a magyar utánpótlás, merthogy a válogatott végül a harmadik helyen zárt a csapatversenyben, apró pontokkal maradva le az amerikaiak és az olaszok mögött.
Junior nyíltvízi világbajnokság, Alghero
4x1500m váltó
14-16 évesek: 1. Magyarország (Nagy Napsugár, Bartalos Anna, Huszti Márton, Kárpáti Máté) 1:13:23.40
17-19 évesek: 1. Franciaország 1:11:45.70… 5. Magyarország (Győrffy Lili, Nett Vivien, Poteczin Dániel, Kovács-Seres Hunor) 1:12:36.90
Csapatverseny
1. Egyesült Államok 163, 2. Olaszország 159, 3. Magyarország 158