Az Európa-bajnokság itthon talán legjobban várt meccse következik: este 6 órától a magyar válogatott a németekkel játszik (HUN-GER Games, és akkor ezzel le is tudtuk a nap szörnyű szóviccét), egy olyan meccsen, ami a legóvatosabb várakozások szerint is borzasztóan nehéz lesz, de a magyar csapat épp azt mutatta meg az elmúlt években, hogy az ilyen nehéz helyzetekben sem esélytelen.
A papírforma persze nagyon egyértelműen a német győzelem volna, hát még azok után, hogy láttuk, a két csapat mit alakított a torna első fordulójában. A német válogatott az Eb nyitómeccsén már-már bántóan simán, 5-1-re lépte le Skóciát – a torna eddigi legnagyobb különbségű győzelme volt ez –, a magyar csapat pedig nem csak egyszerűen kikapott Svájctól 3-1-re, hanem olyat tett, amit nagyon régen nem láttunk tőle: hatvan percen át kimondottan gyengén és ötlettelenül játszott, nagyobb egyéni hibákat is elkövetve.
A jó hír az, hogy ez tényleg a ritkábban mutatott arca volt a válogatottnak, és hogy aztán a meccs utolsó félórájában megmutatták, hogy tudnak focizni, ha akarnak. Ráadásul Marco Rossi csapatának lassan már-már hagyománya az, hogy az igazán erős csapatok ellen tud jól teljesíteni, amikor az ellenfél akar támadni: az előző Eb-n a francia–német–portugál csoportban, aztán Anglia ellen a vb-selejtezőn itthon, majd a Nemzetek Ligájában Anglia és Németország ellen is. Az NL-ben elért itthoni 1-1 és az idegenbeli 1-0-s győzelem a németek ellen persze csak erős fenntartásokkal mérvadó – a német csapat nem vette véresen komolyan azt a sorozatot, de véletlenül azért senki nem veri meg őket –, annál inkább az a három évvel ezelőtti Eb német–magyar meccse, amikor a végén még mi lehettünk szomorúak azért, hogy csak 2-2 lett. Most egy ilyen eredmény már nagyon jó esélyeket adna a továbbjutásra.
A magyar–svájci meccs után Rossi arról beszélt, hogy csak két-három játékosa nyújtott elfogadható teljesítményt, a német újságok pedig csalódást keltőnek nevezték a magyar válogatottat – sajnos egyik állítással sem nagyon lehet vitatkozni, de azért nem érdemes előre elkönyvelni, hogy csak ilyen lehet a játékunk. Sokkal higgadtabb ebből a szempontból a BBC szakértőinek értékelése (akik nyilván úgy nézték mindezt, hogy mire lehet szüksége Skóciának a magyarok ellen): ők azt a tanulságot vonták le, hogy amikor Szoboszlai Dominiknak megy a játék, akkor felpörög a többi magyar focista is – itt Varga Barnabást, valamint a Varga és Sallai Roland közötti összhangot emelték ki –, amikor viszont a csapatkapitányunk gyenge, akkor nem látni senki mást, aki életet lehelne a csapatba. Arra pedig Toni Kroos figyelmeztette a saját szurkolóit: a magyar csapat magasabb szintet képvisel, mint a skót, szóval ne úgy menjenek ki a stadionba, hogy előre elkönyvelik az újabb tükörsima német győzelmet.
És ha már szóba került a továbbjutás, akkor egy kis matek: a mi meccsünk után, este 9-kor Skócia–Svájc a csoportunkban (előtte pedig délután 3-kor horvát–albán, mondjuk úgy, hogy a magyar nézők erre korlátozottan fognak figyelni). Olyan forgatókönyv nincsen, amivel már ma továbbjuthatnánk, még egy győzelem esetén sem, olyan sincsen, amivel ma kieshetünk, ha vesztenénk. Skócia első nagy vereségével az elég valószínű lett, hogy vasárnap ellenük egy döntetlen is elég volna a csoport harmadik helyéhez, de nem lehet erre játszani, kelleni fog valamikor egy győzelem. Mióta ugyanis a mostani lebonyolítás van, amiben a hat csoportharmadik közül a négy legjobb még továbbjut, mindig 3 pontja és egy vállalható gólkülönbsége (2016-ban 2-2, 2021-ben 4-5) volt annak a csapatnak, amelyik még épp be tudott csúszni a legjobb 16-ba, és a realitás most is az, hogy egy győzelem azért kelleni fog a továbbjutáshoz. Erre a legnagyobb esély persze vasárnap este Skócia ellen lesz – de azért is szurkoló a szurkoló, hogy reménykedjen, amíg csak tud.
Úgyhogy ezek fényében kérjük ki az önök véleményét: mit tippelnek estére? Aztán pedig este 6-kor várjuk önöket, akkor percről percre követjük a meccs eseményeit, majd utána 9-kor a skót–svájci mérkőzést is.