Új bevándorlási program bejelentésére készül Joe Biden – írja a Wall Street Journal. Az intézkedéssel több százezer illegális bevándorló státuszát legalizálná az elnök, ehhez csak annyi kell, hogy az illető amerikai állampolgár házastársa legyen és legalább 10 éve tartózkodjon az országban.
A program azokat, akik megfelelnek a kritériumoknak munkavállalói engedélyhez juttatná, valamint védelmet biztosítana nekik a kitoloncolás ellen, sőt, lehetőséget nyújtana számukra a zöldkártya megszerzésére. A zöldkártya megszerzésétől pedig már csupán egy lépés, hogy amerikai állampolgárrá váljon valaki.
A jogosultaknak három évük lesz arra, hogy állandó tartózkodási engedélyért folyamodjanak, és emellett erre az időszakra kapnak munkavállalási engedélyt is.
A program méreteiben leginkább az Obama elnök által bevezetett DACA-hoz (Deferred Action for Childhood Arrivals, kb. a gyermekkorú érkezőkkel szembeni halasztott intézkedés) mérhető. 2012-ben Barack Obama elrendelte, hogy az akkor épp az államokban tartózkodó illegális bevándorlók, akik legalább öt éve élnek az országban és gyermekként érkeztek oda, ideiglenesen védelmet kapjanak a kitoloncolástól (amit kétévente megújíthattak) és lehetőséget a munkavállalói engedély megigénylésére.
A bevándorlási politikát ugyanakkor nem lengi körbe teljes egészében az enyhülés levegője, egyes területeken, például a határvédelem esetében a Biden-kormányzat kifejezetten szigorító szabályokat hozott. Ezek szerint a határt átlépők közül (kivéve a nagykorú kísérő nélkül érkező gyerekeket, betegeket, illetve azokat, akik joggal féltik a visszatérés miatt az életüket) jóformán bárkit azonnal vissza lehet toloncolni Mexikóba.
Az illegális migráció visszaszorítása mellé ugyanakkor adni is kellett valamit, hogy ne vaduljanak el teljesen a demokratáktól a bevándorló rokonokkal gyakran rendelkező spanyolajkú szavazók. A mostanra várt program bejelentése lehet az, ami segíthet lenyelni nekik a határzár szigorítása miatt alaposan megkeseredett pirulát.
Az intézkedés egyfelől nem is példátlan, hiszen a program, bár szűkebb körben, a katonák családjainál már vagy egy évtizede működik, másfelől pedig népszerűnek ígérkezik, ugyanis az amerikaiak többsége egyetért azzal, hogy az állampolgárok házastársait ne lehessen kitoloncolni az országból.
A programot természetesen már a bejelentése előtt heves kritikák is érték, a bevándorlást ellenző szervezetek szerint ez lényegében amnesztiát biztosít az illegális migránsoknak, míg a bevándorlókat segítő egyesületek úgy vélik, hogy csak egy szűk kör helyzetén fog javítani és a legjobb esetben is maximum ígéretes kezdetként tekintenek rá.
A programba való jelentkezésre a nyár végétől nyílik majd lehetőség.
HVG