Megkongatták a vészharangot az orvosok, ezt kockáztatja, aki sok energiaitalt iszik

Az energiaitalokról közismert, hogy nem éppen vitaminkoktélok, és a fogyasztásuk káros egészségügyi hatásokkal járhat. A fáradtság leküzdésére is alkalmazott italokról most egy újabb kutatás hívja fel a figyelmet – méghozzá a magas cukor- és koffeintartalom miatt, ami az orvosok szerint sürgősségi ellátást igénylő, életveszélyes állapotot válthat ki túlzott fogyasztás esetén.

Mint a The Independent azt írja, egy adag energiaitalban 80–300 mg koffein lehet, szemben egy csésze kávé 100 milligrammjával. Sok energiaital ráadásul további összetevőket is tartalmaz – taurint, guarantát –, melyekről ismert, hogy a pulzust és a vérnyomást is megváltoztatják.

Az energiaitalok a szív elektromos működését is megzavarhatják, növelve az aritmia kockázatát – ez akár hirtelen szívleállással is járhat.

A portál beszámolója szerint az amerikai Mayo Klinika kutatói nemrégiben 144 ember egészségi adatait tekintették át; olyanokét, akik túléltek valamilyen szívleállást orvosi beavatkozásnak köszönhetően.

Mint kiderült, közülük hét – 20 és 42 év közötti – személy az eseményt megelőzően energiaitalt fogyasztott.

Peter Schwartz, egy szívproblémákra szakosodott milánói laboratóriumi központ munkatársa arról írt a tanulmány kísérő vezércikkében, hogy bár a kritikusok legyinthetnének, biztos csak véletlen összefüggés – de valójában érdemes komolyan venni.

„Mi, valamint a Mayo Klinika szakemberei tökéletesen tisztában vagyunk azzal, hogy nincs világos és perdöntő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az energiaitalok valóban életveszélyes szívritmuszavarokat okozhatnak, és azt is tudjuk, hogy több adatra van szükség. Hanyagság lenne azonban részünkről, ha nem kongatnánk meg a vészharangot” – hangsúlyozza Peter Schwartz.

A The Independent több szakembert is megkérdezett a témában, és egybecsengő vélemény, hogy a túlzott cukor- és koffeinbevitel káros. Napi két csésze kávénak – és az ennek megfelelő mennyiségű koffeinnek – ugyan még jótékony hatással lehet a szív egészségére, de a finomított cukor például már egyértelműen káros, pláne az energiaitalokban lévő mennyiségben.

Alkalmilag egy kevés energiaitalnak még nem lesz káros hatása, a hangsúly inkább a mennyiségen és a rendszerességen van. A kapcsolódó kutatás a HeartRhytm folyóiratban jelent meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG