Aligha volna bármi értelme a Fidesz számára annak, hogy visszaléptessék Szentkirályi Alexandrát

  • Az ATV értesülése szerint “legkésőbb a Békemenet napjára bizonyosan eldől”, hogy visszalépjen-e Szentkirályi Alexandra Vitézy Dávid javára. 
  • Karácsony Gergely főpolgármester ezt a lehetőséget hónapok óta tényként kezeli.
  • A Fidesz szempontjából mégsem tűnik racionálisnak Szentkirályi visszaléptetése.
  • Ha Szentkirályi visszalép, a Fidesz azt üzeni a fővárosi szavazóinak, hogy elengedte őket, már ezüstéremre jó jelöltje sincs. Akkor meg miért menne el bárki a párt EP-listájára, vagy a fővárosi listájára leszavazni?

“Alexandra jól halad, néztem a számokat” – mondta Orbán Viktor április 24-én, a Batthyány téren, ahol segített Szentkirályi Alexandrának, a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltjének az indulásához szükséges támogatói aláírások összegyűjtésében. Felkerült egy közös kép is Orbán Facebook-oldalára: “Budapesten változás kell. Hajrá, Alexandra!”.

Ám Orbán budapesti kampányolása során sem Szentkirályi állt a fókuszban, a miniszterelnök ezidáig háromszor mutatkozott Szentkirályival. Sőt annak ellenére, hogy Orbán járja az országot, és a jelenlétével megtol egy-egy polgármesterjelöltet (például a győri Dézsi Csaba Andrást, vagy a vásárhelyi Grezsa Istvánt), a közvéleményhez sajtósán keresztül eljuttatott üzenetekben szó sincs az önkormányzati választásokról, alapvetően az EP-választásra kampányol. Mégpedig világos üzenettel: háború vagy béke. Hangsúlyozza, hogy a bizonytalanok ezúttal nem érdeklik a Fideszt, “fél mondatot sem érdemes rájuk vesztegetni”, a saját tábort kell azon a június 9-ei vasárnapon elvinni szavazni és akkor megnyerik a választást. 

Facebook / Orbán Viktor oldala

Szentkirályinak eközben a kampánya során rendszeresen azt kell bizonygatnia, hogy miért nem lép majd vissza Vitézy Dávid, civil-LMP-s jelölt javára. Április közepén megjelent Szentkirályival egy Mandiner-interjú, amelynek az első és az utolsó kérdése is erre vonatkozott. 

Első kérdés-válasz:

Mandiner: “Hány főpolgármester-jelöltje van a Fidesznek? Karácsony Gergely szerint kettő.” 

Szentkirályi: “(…) Komolyra fordítva a szót: a Fidesz jelöltje én vagyok.”

Utolsó kérdés-válasz:

Mandiner: “Már csak egy kérdés maradt: mikor lép vissza Vitézy Dávid javára?”

Szentkirályi: “Eszem ágában sincs visszalépni. Azért indulok el ezen a megmérettetésen, mert győzni akarok. (…)”

A visszalépésről szóló narratíva azóta is tartja magát, Karácsony Gergely főpolgármester hónapok óta kijelentő módban beszél arról, hogy Vitézy Dávid a Fidesz jelöltje, és Szentkirályi vissza fog lépni a javára. Ezt erősíti, amikor 

  • kiderül, hogy ugyanaz a közvélemény-kutató cég, amelyik a kegyelmi botrány Novák Katalin lehetséges lemondásáról kérdezett, most azt méri, verhető lenne-e Karácsony, ha csak Vitézy (vagy csak Szentkirályi) állna vele szemben.
  • vagy amikor Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondja a Mandinernek, szerinte “a választópolgárok fognak tudni választani”, és arra bátorítja őket, hogy “a Fidesz-KDNP jelöltjeit válasszák minden alkalommal”, amivel a Mandiner értelmezése szerint “nyitva hagyja a lehetőséget arra, hogy Szentkirályi Alexandra esetleges visszalépése esetén Vitézy Dávidot támogassa a Fidesz”;
  • vagy amikor az ATV-s Csuhaj Ildikó kormányzati forrásokra hivatkozva arról ír, “legkésőbb a Békemenet napjára »bizonyosan eldől«, hogy visszalépjen-e Szentkirályi Alexandra Vitézy javára”. (Utóbbiról Szentkirályi azt mondta az Indexnek, hogy hírlapi kacsa, amivel nem foglalkozik.)

Rossz üzenet, kétes hatás

Mégis, nagyon nehéz látni, miért lenne jó a Fidesznek, ha Szentkirályi visszalépne.

Bár a fideszes szavazókról él az a kép, hogy fegyelmezettek, semmi nem garantálja, hogy ha Szentkirályi visszalép, a szavazói automatikusan átvándorolnak Vitézyhez. Volt olyan felmérés, amely szerint ebben az esetben Karácsony még erősödne is.

Vitézy azzal kampányol, hogy pártpolitikától mentes, szakértői vezetője lenne Budapestnek, amivel nem igazán fér össze, ha a Fidesz jelöltje egyszer csak azt mondja a választóknak: visszalép a javára. Ráadásul Vitézy a Fideszt is támadta a kampányban, Lázár Jánost rendszeresen külön nevesíti – erre adná áldását a Fidesz-KDNP jelöltje egy visszalépéssel. 

Látható közeledés nem volt a kampány során a két jelölt között, nem dicsérték egymást, nem mutatkoztak együtt. Ennek megfelelően valószínűleg a Fidesz szavazóit is meglepetésként érné, ha Szentkirályi egyszer csak bejelentené, hogy Vitézyt alkalmasabb jelöltnek tartja önmagánál.

Bár elsőre úgy képzelnénk, hogy ha valamely kutatás azt mutatná, hogy Karácsony verhető lenne a fideszesek Vitézyra átszavazásával, a kormánypárt valahogyan át tudná irányítani a híveit az LMP jelöltjéhez, ezzel a Fidesz feltehetően többet veszítene, mint egy főpolgármesteri szék.

Karácsony Gergely, Vitézy Dávid és Szentkirályi Alexandra

Kriza Márton, Reviczky Zsolt, MTI

Szentkirályi visszalépése azt is üzenné, hogy a Fidesz a főpolgármester-jelöltje mellett sem tart ki. Hogy Szentkirályi jelölése egy újabb elhibázott személyi döntés, hogy Novák Katalin és Varga Judit lemondása után őt is sürgősen el kell felejteni. De ami a legfontosabb: ha Szentkirályi visszalép, a Fidesz azt üzeni a fővárosi szavazóinak: elengedte őket, már jelöltje sincs, nem csak veszít. Miért szavazzanak akkor listán, akár az EP, akár a fővárosi közgyűlési listán mégis a Fideszre?

Márpedig azok a listás szavazatok kellenek a Fidesznek, különösen az EP-választáson, ahol Orbán összeurópai illiberális álmai miatt sem mindegy, hány képviselőt delegál a Fidesz az Európai Parlamentbe. Budapest ugyan ellenzéki vezetésű, de a Fidesz így is a legnépszerűbb párt a fővárosban, az ő voksuk még egy mandátumot jelenthet a kormánypártoknak.

Szentkirályi egyéni ambíciói szempontjából sem lenne racionális döntés feladni a kampányt. Budapest a kegyelmi botrány előtt is nyerhetetlennek tűnt a kormánypártok számára, utána végképp, így amikor hosszas találgatás után kiderült, hogy Szentkirályi lesz a Fidesz jelöltje, sokan azt a pancsert látták az egykori kormányszóvivőben, akit valahogy rá lehetett venni arra, hogy belemenjen egy vesztes meccsbe.

Pedig egy főpolgármesteri kampány, még ha az ember el is veszíti a végén a választást, csomó mindent ad a jelöltnek. Például nagyságrendekkel nagyobb ismertséget, mellé tapasztalatot egy nagy volumenű kampányban. Szentkirályi csapatot rakhat össze, és bizonyíthat, és ha el is veszti ezt a választást, a következőt még megnyerheti. Tarlós István is elvesztett egy főpolgármesteri választást, mielőtt először nyert volna 2010-ben, ahogy Schmitt Pál is futott egy vesztes meccset a fővárosban, őt később köztársasági elnöknek jelölték.

Ráadásul, a választással párhuzamosan Orbán teljes vérátömlesztést hajtott végre a fővárosi Fideszben, lecserélte a vezetőket, új, nagyrészt ismeretlen nevek szerepelnek a kormánypártok budapesti listáján. Ennek az új listának az élére került Szentkirályi, vagyis könnyen lehet, hogy hosszabb távon számol vele a miniszterelnök a fővárosi politikában.

Miért nem támadja a Fidesz Vitézyt is úgy, mint Karácsonyt?

Szentkirályi kampányának fő üzenete az, hogy Karácsony egyenlő Gyurcsány, aki rossz, ahogy Karácsony is (mindketten nagyon rosszak), mert üldözi az autósokat és alkalmatlan. A volt kormányszóvivő ezt az egyszerű üzenetet sulykolja minden lehetséges platformon és módon, fegyelmezetten és fáradhatatlanul. Az elsődleges cél a fő kihívót gyengíteni, ami hosszú távú projektje a Fidesznek, Karácsony ugyanis az országos politikában is tényező, ki tudja, hol lesz 2026-ban. (Karácsony azt mondta, nem lesz miniszterelnök-jelölt a következő választáson, de azt nem zárta ki, hogy soha többet nem lesz.)

Nem tudjuk, hogy a Fidesz-listát támogatók közül hányan szavaznak majd Vitézyre, de elemzői konszenzus van arról, hogy létezik ilyen szavazó, akit a Fidesz szempontjából jó volna nem elidegeníteni azzal, hogy lehúzzák a sárba az általa favorizált jelöltet. Szentkirályinak nem állna jól, ha Vitézyt támadná, egyrészt, mert a közlekedési szakember az Orbán-kormány államtitkára, Tarlós alatt pedig BKK-vezér volt, másrészt, mert Szentkirályi sokszor beszél ugyanarról, ugyanúgy, mint Vitézy

Miért nem kampányol Szentkirályi mellett Orbán? 

Az a helyzet, hogy Tarlós mellett sem kampányolt. Amikor arról kérdezték a Fidesz akkori jelöltjét, részt vesz-e a miniszterelnök a kampányában, azt mondta: “Miért venne részt? Mi nem vagyunk összekötve a miniszterelnökkel, van nekünk egy csomó vitánk”.

Az önkormányzati kampánnyal Orbán látszólag egyébként sem foglalkozik, az a helyi jelöltekre van bízva, akik sok helyen nem is verik nagy dobra, hogy a Fidesz színeiben indulnak, elég csak Papp László debreceni polgármester, vagy Böröcz László I. kerületi polgármester-jelölt plakátjaira ránézni. Mindketten elhagyták a narancsot, Papp kék, Böröcz bőrszínű molinókon feszít, a Fidesz és a KDNP logói egészen kicsiben, a plakátok jobb alsó sarkában kaptak csak helyet. 

Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke (j4) Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölt (b3), Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz-KDNP), az V. kerület polgármestere (j), valamint belvárosi fideszesek társaságában budapesti kampánykörútján az V. kerületben 2024. április 27-én.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher

Ráadásul, ha a Fidesz arra számít, hogy Budapesten ezúttal sem tudnak nyerni, márpedig közvélemény-kutatásokat a Karmelitában is olvasnak, lényegesen többet, mint az átlag újságolvasó, akkor lehet nem is szerencsés, ha Orbán látványosan beáll Szentkirályi mögé, és ezzel magára húzza a vereséget. 

Szentkirályi tudja hozni a kötelezőt

A legfrissebb nyilvános felmérést a témában a Medián és a 21 Kutatóközpont készítette 2024. május 17-e és 22-e között a HVG megbízásából. Eszerint a főpolgármesteri preferenciák alig változtak április és május között:

a választani tudó budapestiek 46 százaléka Karácsony Gergelyre, 26 százaléka Szentkirályi Alexandrára, 24 százaléka Vitézy Dávidra, 4 százaléka pedig a Mi Hazánk jelöltjére, Grundtner Andrásra voksolna.

A Szentkirályi-Vitézy versenyben kezdetben még, hibahatáron belül, de Vitézy vezetett: márciusban Szentkirályi a szavazatok 21, Vitézy a szavazatok 22 százalékát tudhatta magáénak. Áprilisban megfordult a sorrend és a Fidesz–KDNP jelöltjének támogatottsága 23 százalékra nőtt, miközben az LMP és a saját magáról elnevezett civil szervezet jelöltjéé 21 százalékra csökkent. (Ezeket a felméréseket is a Medián és a 21 Kutatóközpont csinálta.)

Ami a párttámogatottságokat illeti, a legutóbbi felmérés szerint a fővárosban ugyan ellenzéki többség van, ám a szavazatok megoszlása miatt így is a Szentkirályi vezette Fidesz-KDNP lista számíthat a legtöbb szavazatra: 31 százalék voksolna rá. (A főpolgármester által vezetett Párbeszéd-Zöldek – MSZP – DK listára 23, a Magyar Péter által vezetett Tisza listájára 16, a Baranyi Krisztina MKKP listára 12, az LMP-Vitézy listára 7, a Donáth Anna által vezetett Momentum-listára 6 százalék szavazna, míg a Mi Hazánk listája 4 százalékos eredménnyel a bejutási küszöb alatt marad.)

A mostani választás több szempontból is különleges. Először tartják egy napon az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat, és a Fidesz átírta a választási törvényt, így Budapesten 2014 után ismét lehet majd fővárosi közgyűlési listára is szavazni. Vagyis a főpolgármesteri szavazat mellett négy további voksot is leadhatnak a fővárosiak: európai parlamenti, kerületi polgármesteri, egyéni képviselői, és fővárosi közgyűlési listás szavazatot. Utóbbi kettőről a Medián felmérése alapján a budapestiek többsége egyelőre nem is tud, arra a kérdésre, hogy pontosan mire lehet majd szavazni, az egyéni képviselői voksot a válaszadók 13 százaléka tudta magától felidézni, a fővárosi listás szavazatot pedig mindössze 3 százalék.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a budapestiek ne tudnának az egyéni képviselőjükről vagy a fővárosi listáról véleményt formálni, ha megkérdezik őket. Azt viszont jelenti, hogy ebben a kérdésben jóval nagyobb a bizonytalanság, hiszen még csak kevesen gondolkodtak róla. Mindenesetre a főpolgármester-jelöltek és listák támogatottsága most így néz ki:

  • Karácsony: 46, Párbeszéd-Zöldek – MSZP – DK lista: 23;
  • Szentkirályi: 26, Fidesz-KDNP lista: 31;
  • Vitézy: 22, LMP-Vitézy lista: 7.

Vagyis a főpolgármester-jelöltek közül egyedül Szentkirályi népszerűtlenebb az őt indító pártoknál, bár nincs sokkal lemaradva és március óta folyamatosan nő a támogatottsága. Ehhez valószínűleg köze volt annak, hogy április 14. és május 13. között Szentkirályi volt a második legnagyobb politikai hirdető Magyarországon a Meta platformjain. Ez pénzben kifejezve közel 52 millió forintot jelent, amivel ebben az időszakban Orbán Viktort is megelőzte.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje gazos területet kaszál a X. kerületi Kerepesi úton 2024. április 29-én annak demonstrálására, hogy a főváros jelenlegi vezetése szerinte elhanyagolja a közterületek kezelését

MTI / Máthé Zoltán

A 2022-es országgyűlési választáson a Fidesz listán 41,34 százalékot szerzett Budapesten, Tarlós a 2019-es főpolgármesteri választáson 44,10 százalékkal kapott ki Karácsonytól, aki akkor 50,86 százalékot szerzett. A ’22-es választáson a Fidesz története legnagyobb győzelmét aratta, ’18-hoz képest 3 százalékot erősödött a fővárosban. A legutóbbi főpolgármesteri választáson pedig két komolyan vehető jelölt volt, és Tarlós főpolgármesterként indult, ami általában előnyt jelent. 2022 óta a közvélemény-kutatások szerint a Fidesz sokat veszített a népszerűségéből, a teljes népesség százalékéban kifejezve a Medián áprilisi kutatása szerint 32 százalékon állnak a kormánypártok. 

Mindezek alapján, ha a Fidesz ezúttal valóban kizárólag arra megy, hogy a törzsszavazóit elvigye az urnákhoz, ahogy Orbán Viktor mondja, Szentkirályi a feladatot tudja teljesíteni. 

HVG