Rishi Sunak pártja belengette a kötelező katonai szolgálatot

A kormányzó brit Konzervatív Párt választási programjának része, hogy ismét bevezetné a kötelező katonai vagy polgári szolgálatot – mondták vasárnap, néhány nappal azután, hogy Rishi Sunak miniszterelnök július 4-re előrehozott választást jelentett be.

A 30 ezer férőhelyes szolgálat lényege, hogy mindazok a nagykorúak, akik befejezik iskolai tanulmányaikat, saját döntésük, illetve alkalmassági vizsgálatok alapján több lehetőség közül választhatnának, ezek egyike lenne a katonai szolgálat. Azok, akik ezt választják és megfelelnek az alkalmassági teszteken, tizenkét hónapot töltenének katonai szolgálatban a brit fegyveres erőknél.

Ennek alternatívájaként havonta egy hétvégét, vagyis évi 25 napot kellene eltölteniük a helyi közösségeikben működő közszolgálati szervezeteknél, köztük a rendőrségnél, a tűzoltóságnál, a mentőknél, az állami egészségügyi szolgálatnál (NHS), vagy akár a tengeri mentőszolgálat kötelékében. A kormányfő szerint a szolgálat célja a koronavírus-járvány idején kialakult „nemzeti szellem” ápolása.

Az ellenzéki Munkáspárt kritizálta a javaslatot, amelynek költségét 2,5 milliárd fontra becsülik, szerintük ugyanis ez egy kétségbeesett próbálkozás a kormánypárt részéről, a kezdeményezésre pedig nem állnak rendelkezésre a megfelelő források – írja a BBC.

Az elképzelés a nemzeti szolgálatnak (National Service) nevezett korábbi rendszert élesztené újjá, de teljesen más, modernizált formában – írta Sunak a Mail on Sunday című lapban megjelent írásában. Az 1949-ben bevezetett National Service keretében több mint kétmillióan teljesítettek szolgálatot a brit fegyveres erőknél, a kötelező sorozás 1960-ban szűnt meg Nagy-Britanniában, azóta a fegyveres erők mindegyik fegyverneme hivatásos önkéntesekből áll.

A megújult szolgálat 2025 szeptemberétől indulna és nem katonai összeírás lenne, hiszen az érintettek “óriási többsége” nem a fegyveres erőknél teljesítene szolgálatot, csak azok, akik kifejezetten ezt választják és megfelelnek a kemény alkalmassági teszteken. Sunak szerint az elképzelés lényege az, hogy “mindenki tegyen valamit az országért”, legyen szó akár elsősegélyről, otthonukhoz kötött magányos emberek megsegítéséről vagy a kutató-mentő szolgálatok tevékenységének támogatásáról.

Újra jöhet a sorkatonaság Európa-szerte?

A kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését szorgalmazza a közvélemény-kutatásokat vezető CDU az orosz agresszió és a toborzás nehézségei miatt. Európában egyre több országban gondolkodnak valamilyen megoldáson, mert a professzionális hadseregek szinte mindenütt létszámhiánnyal küzdenek. A nőknek is kinyitnák a pályát. A Deutsche Welle riportja.

HVG