Elfogadta az uniós költségvetési biztos, Johannes Hahn Varga Mihály meghívását, így június második felében Magyarországra látogat – tudta meg az Index. A pénzügyminiszter még decemberben írt levelet Hahnnak, amelyben azt kérte, az Európai Unió járuljon hozzá nagyobb mértékben a határvédelmi kiadásokhoz.
Varga akkor azt írta, a “fokozódó migrációs nyomás” miatt Magyarország a bevándorlási válság kezdete óta 1,6 milliárd eurót költött el az ország déli, egyben a schengeni övezet határának megerősítésére. Tavaly ősszel több esetben az ország belső területein, köztük Budapesten is a korábbinál nagyobb számban tartóztattak fel bevándorlókat a hatóságok.
Idén azonban a rendőrségi statisztikák szerint összesen 1161 esetben intézkedtek illegális bevándorlókkal szemben a hatóságok. Összehasonlításképp: tavaly az év utolsó néhány hetét leszámítva – amikor hirtelen gyakorlatilag lenullázódott az ilyen esetek száma a statisztikában – minden héten több ezer intézkedést regisztráltak.
„Kezd kínos lenni Brüsszelben is, hogy Magyarország saját pénzből finanszírozza a közös uniós határ védelmét” – értékelte most az Indexnek Varga Mihály azt, hogy Johannes Hahn a déli határhoz látogat. „Magyarország az Európai Unió leghatékonyabb határvédelmét állította fel a déli határnál, az erre fordított kiadásaink meghaladják a 700 milliárd forintot – miközben az uniós hozzájárulás mértéke ennek csupán néhány százaléka” – tette hozzá a pénzügyminiszter, aki szerint a költségvetési biztos látogatása az első lépés abba az irányba, hogy az EU nagyobb szerepet vállaljon a határvédelmi költségeinkből.
Varga elismételte a csütörtöki kormányinfón, majd Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában hangoztatott kormányzati álláspontot is, miszerint “képtelenség, hogy napi 6 millió forinttal büntessék hazánkat azért, mert védjük Európát, és nem fogadunk be migránsokat”. A miniszterelnök erről egyenesen azt mondta, hogy miközben a magyar katonák védik az uniót a migrációtól, “még hátba is lövik Brüsszelből”.
Ezzel szemben nem arról van szó, hogy a határkerítés miatt büntetnék Magyarországot, a fent említett bírságot azért kell megfizetnünk, mert az Európai Bíróság 2020 decemberében hozott egy ítéletet, amelyben megállapította, hogy az akkori magyar menekültügyi rendszer számos ponton sérti az uniós jogot, a jogvitában az összes magyar érvet elutasították. Az ügyről itt írtunk bővebben:
HVG