Évente több ezren kérnek megelőző távoltartást a bíróságokhoz, de csak az esetek felében rendelik el

Sok nő nem is fordul bírósághoz, vagy csak akkor, amikor már nagyon súlyos a helyzet.

Évről évre emelkedik a megelőző távoltartásra vonatkozó kérelmek száma, ám a bíróságok csak az esetek nagyjából felében rendelik el azt – írja a 444.hu, amely közérdekű adatigényléssel fordult az Országos Bírósági Hivatalhoz.

A szervezet tájékoztatása szerint

  • 2021-ben 3207 esetben nyújtottak be kérelmet, és 1823 esetben rendelték el a megelőző távoltartást
  • 2022-ben 3350 esetben nyújtottak be kérelmet, és 1816 esetben rendelték el a megelőző távoltartás
  • 2023-ban 3899 esetben nyújtottak be kérelmet, és 2158 esetben rendelték el a megelőző távoltartás

Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza a számokra reagálva elmondta, nem tartja reálisnak, hogy csak ennyi esetben legyen indokolt a megelőző távoltartás. Az, hogy ezt csak az esetek felében adja meg a bíróság, nem azt jelenti, hogy ennyi a megalapozott eset, a többi pedig alaptalan, hanem azt, hogy a bíróságok felkészületlenek.

Hozzátette, a számokból az is látszik, hogy az emberek egyre jogtudatosabbak, de a tapasztatok azt mutatják, hogy sokkal több nő szorulna megelőző távoltartásra, és vannak, akik már csak akkor fordulnak bírósághoz, amikor súlyos a helyzet.

A szakember szerint a megelőző távoltartás nemcsak azért fontos a bántalmazottaknak, hogy biztonságban érezzék magukat. „Egy bántalmazó kapcsolatban rendkívül fontos – és akár életmentő is lehet – az állami szervek üzenete, hogy az áldozatnak hisznek, nem a bántalmazónak, és megvédik a nőket erőszakos magatartású családtagjukkal szemben. Ha a bántalmazók nem kapnak ilyen visszajelzést, úgy érzik, bármit megtehetnek, és teljesen igazuk is van.”

HVG