Fél ön az áruhiánytól? Energiaellátási zavartól? Hogy a háború világválságot hoz? – a gazdasági félelmeinket szondázza a kormányközeli kutatócég

A Kód nevű közvéleménykutató legújabb felmérésébe futott bele olvasónk, ami azért érdekes, mert a Kódot azok közé a cégek közé szokás sorolni, amelyek a kormány megbízására (is) dolgoznak, olyannyira, hogy ebben a cikkünkben például azt írtuk, hogy “a Kód fontos szereplője lett annak a politikai technológiának, amely az illiberális államot kiépítő Orbán politikai kommunikációjában segédkezett, még akkor is, ha csak amolyan végrehajtóként, a nyilvánosság előtt titokban tartott felméréseket végezte el.”

Éppen ezért sokatmondó, hogy éppen mit mérnek, a válaszok ugyanis nagy eséllyel vagy korábbi döntések és kommunikációs panelek sikerét monitorozza, vagy jövőbeni döntéseket alapoznak meg, illetve mindezt egyszerre.

A kérdések végig erősen gazdasági fókuszúak, azzal indítanak, hogy a válaszoló szerint az elmúlt időszakban hogyan változott és a következő időszakban hogyan fog változni az ország gazdasági helyzete, versenyképessége, az euróárfolyam, a közszolgáltatások színvonala, a fogyasztói árak emelkedése.

Rákérdeznek, hogy ha megtakarított az ember, akkor mibe fektette a pénzét, hogyan jön ki a pénzéből, mennyit keres, mennyi hitele van, tervez-e hitelfelvételt, mire mennyit költ.

A következő blokk a munkanélküliségről szól, hogyan változott ez az ember érzékelése szerint az országban, a lakóhelyén, tart-e attól, hogy ő vagy egy családtagja elveszíti a munkáját, mennyi idő alatt tudna elhelyezkedni.

Mitől félünk?

Ezután jön az érdekes rész: mennyire tart a válaszadó attól, hogy

  • áramhiány áll be Magyarországon
  • élelmiszerhiány áll be Magyarországon
  • emelkednek az energiaárak
  • nő az infláció

Rákérdeznek, mennyire tartja aggasztónak az ember orosz-ukrán háborút, és szerinte a háború az ország biztonságát vagy a gazdasági helyzetet veszélyezteti-e jobban.

Aztán megint egy kis rettegés jön: mennyire tartja aggasztónak a gazdasági problémák közül a válaszadó az alábbiakat:

  • infláció
  • forintgyengülés
  • munkanélküliség
  • energia- / benzinellátás zavarai
  • alacsony bérek, nyugdíjak
  • az ország vagy a család eladósodása
  • áruhiány

A kérdőív azzal folytatódik, hogy mennyire aggasztó-e válaszadó szerint, hogy a háború újabb világgazdasági válsághoz vezethet, és szerinte kit vagy mit terhel a felelősség az infláció alakulásáért: a háborút, a kormányt vagy a nagyvállalatok, kereskedők spekulációját. Legyőzi-e vajon a kormány a válaszadó szerint az orosz-ukrán háború miatti gazdasági nehézségeket, és fenntartható marad-e a rezsicsökkentés 2024-ben.

Az oroszokról is érdeklődnek: ártanak-e az oroszok elleni szankciók az EU-nak, meg kell-e szakítani a gazdasági kapcsolatot az oroszokkal, egyetért-e azzal a válaszadó, hogy

“el kell utasítani minden szankciót, mert ártanak Magyarországnak, és nem engedhetjük, hogy Magyarország fizesse meg a háború árát”.

Az utolsó blokk kicsit tájidegenként arról szól, hogy mennyire szereti a válaszadó a sportokat, az állatokat és az olvasást, illetve mennyire szabálykövető valaki. Ezek közül mindegyikre gyors egymásutánban több kérdésben is rákérdeznek.

HVG