Az Új Alternatíva Néppárt és a Nép Pártján nem indulhat.
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre – a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
A Nemzeti Választási Iroda elvégezte az EP-választáson listát állító szervezetek ajánlásainak vizsgálatát – közölte az NVI.
Az EP-lista állításához 20 ezer érvényes ajánlásra volt szükség, amelyet a pártoknak május 3-ig kellett összegyűjteniük. A pénteki határidőig tizenhárom jelölő szervezet adta le aláírásgyűjtő íveit.
A választási iroda a vizsgálat során megállapította, hogy a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlás az alábbi tizenegy jelölő szervezetnek lett meg:
- Fidesz-KDNP
- Megoldás Mozgalom
- LMP
- DK-MSZP-Párbeszéd
- Második Reformkor Párt
- Mindenki Magyarországa Néppárt
- Momentum Mozgalom
- Jobbik
- Tisza Párt
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt
- Mi Hazánk Mozgalom
Az NVI közleménye szerint két szervezet, az Új Alternatíva Párt és a Nép Pártján nem tudta összegyűjteni a 20 ezer aláírást.
Az önkormányzati és nemzetiségi választáson indulni szándékozó jelölteknek május 6-án 16 óráig kell bejelenteniük indulási szándékukat a helyi választási bizottságnál, a vármegyei listát állító jelölőszervezetek pedig május 7-én 16 óráig gyűjthetik az ajánlásokat.
Azt, hogy választóként mit kell tudnunk a dupla választásról, az alábbi cikkünkben szedtük össze:
HVG