Két közös, kilenc önálló lista indul.
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre – a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Pénteken 16 órakor járt le a határidő, addig adhatták le az ajánlásaikat az EP-választáson indulni szándékozó pártok. A Nemzeti Választási Iroda honlapja szerint tizenegy listára lehet majd szavazni június 9-én.
Közös listát a Fidesz és a KDNP, valamint a DK, az MSZP és a Párbeszéd állított, önállót pedig a Mi Hazánk, a Tisza Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Megoldás Mozgalom, az LMP, a 2RK Párt, a Momentum, a Jobbik és a Nép Pártján indít.
Az önkormányzati és nemzetiségi választáson indulni szándékozó jelölteknek május 6-án 16 óráig kell bejelenteni indulási szándékukat a helyi választási bizottságnál, a vármegyei listát állító jelölőszervezetek pedig május 7-én 16 óráig gyűjthetik az ajánlásokat.
A Medián felmérése szerint öt párt küldhetne képviselőt az Európai Parlamentbe. Az április 26-a és 29-e között, országos reprezentatív mintán készült kutatás eredményeit ebben a cikkben találja:
Hogy választóként mit kell tudnunk a dupla választásról, alábbi cikkünkben szedtük össze:
HVG