Szaúd-Arábiában 11 év börtönbüntetésre ítéltek egy nőjogi aktivistát öltözködése és nézetei miatt

Manahel al-Otaibi nőjogi aktivista annak a nőkre vonatkozó szaúdi gyámsági rendszernek az eltörlését követelte, amely férfi hozzátartozók beleegyezését követeli meg minden jelentősebb döntéshez. Otaibit mégis „terrorista bűncselekmények” címén ítélték el.

Szaúd-Arábiában 11 év börtönnel sújtották Manahel al-Otaibi nőjogi aktivistát “öltözködési döntése és a női jogok támogatása miatt” – közölte szerdán két jogvédő szervezet Otaibi haladéktalan és feltétlen szabadon engedését követelve.

A jogvédők szerint az aktivistát még januárban marasztalta el a terrorellenes bűncselekményekre szakosodott büntetőtörvényszék. Mint közölték, az aktivista ellen felhozott vádak főként öltözködési szokásaival, illetve a közösségi médiában tett bejegyzéseire összpontosítottak, amelyekben Otaibi annak a nőkre vonatkozó gyámsági rendszernek az eltörlését követelte, amely férfi hozzátartozók beleegyezését követeli meg minden jelentősebb döntéshez.

A szaúdi kormány az ENSZ különleges jelentéstevőinek megkeresésére megerősítette, hogy Otaibit “terrorista bűncselekmények” címén ítélték el.

Otaibit 2022 novemberében vették őrizetbe, ami után a jogvédők szerint fizikai és pszichológiai bántalmazás érte a rijádi börtönben.

Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös 2017 óta egy sor gazdasági és társadalmi reformot vezetett be. Ennek keretében igyekezett diverzifikálni az ország gazdaságát, felszámolandó az egyoldalú függőséget a kőolajtermeléstől, engedélyezte a nőknek az autóvezetést és korlátozta a vallási vezetők társadalmi hatalmát. Reformjai ugyanakkor a másként gondolkodókkal szembeni kemény fellépéssel jártak együtt.

HVG