Vadai Ágnes arról is kérdezte a propagandaminisztert, hogy mire kellett a NER-nek a csatorna.
Írásbeli kérdéssel fordult a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalhoz Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke és országgyűlési képviselője, miután a Direkt36 arról írt, hogy a magyar kormány fontos szerepet vállalt az Euronews csatorna felvásárlásában. A nagyjából 150 millió eurós ügylet jelentős részét magyar állami és kormányközeli szereplők finanszírozták.
Vadai felidézte, hogy a cikk szerint a teljes összegből 45 millió eurót (jelenlegi árfolyamon 17,5 milliárd forintot) egy magyar állami tőkealap, a korábban a Pénzügyminisztérium alá tartozott Széchenyi Alapok biztosított a végső soron felvásárló European Future Media Investment Fund nevű befektetési alapnak. A nyomozás során az is kiderült, hogy az ügylethez köze volt a Balásy Gyula érdekeltségében álló New Land Mediának is, amely 12,5 millió euró értékben biztosított hosszú lejáratú kölcsönt a European Future Media Investment Fundnak. Balásy Gyula cégei fontos szerepet játszanak a kormány kommunikációs kampányaiban, a piacon egyeduralkodók.
A Direkt36 cikke részletesen ír arról is, miért állhatott a kormányközeli szereplők érdekében az Euronews felvásárlása. A befektetést előkészítő dokumentumok egyikében például a célok között említik az egyetemekkel való együttműködést a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése” érdekében. Ugyancsak szó volt arról, hogy a „vízió” az „EU legbefolyásosabb és leginformatívabb médiumának létrehozása, Brüsszel elszámoltathatóságának és számonkérhetőségének missziójával”.
Orbán Viktor sajtófőnöke a lapnak azt állította, hogy semmit nem tudnak az ügyletről, Guillaume Dubois, az Euronews vezérigazgatója pedig a Le Monde-nak azt mondta, nem volt tudomása a magyar állam szerepéről az ügyletben. Ezek után Vadai arról kérdezte Rogánt, hogy
- Balásy Gyula az ön megkérdezése nélkül járt el a Euronews megvásárlása ügyében?
- Miért kellett a NER-nek az Euronews?
- Hogyan lehetséges az, hogy a miniszterelnök sajtófőnöke szerint a kormány nem tudott az ügyletről?
„Válasz” ugyan érkezett, de nem Rogántól, hanem Dömötör Csabától, a kabinetiroda államtitkárától. Dömötör annyit írt, hogy „a hatályos jogszabályok alapján a kormánynak tőkealapok napi működésével kapcsolatban nincs döntési jogköre. A tőkealapok befektetési lehetőségeiről a mindenkori igazgatóság jogosult dönteni”.
HVG