A CIA és más amerikai hírszerző ügynökségek megállapították, hogy az orosz hatóságoknak nem volt közük Alekszej Navalnij halálához – írta a Wall Street Journal az ügyet ismerő személyekre hivatkozva.
Az orosz börtönhatóságok szerint az ellenzéki aktivista halála nem volt bűncselekmény
Navalnij, aki hosszú börtönbüntetését töltötte egy korábbi, csalás miatt hozott ítéletének megszegése és „szélsőséges tevékenysége” miatt, február 16-án halt meg az észak-oroszországi Jamalo-Nyenyec Autonóm Körzet egyik büntetőtelepén. Az orosz börtönhatóságok magyarázta szerint a nyugatbarát ellenzéki aktivista halála nem volt bűncselekmény.
Azt közölték, hogy a 47 éves férfi egy séta után hirtelen rosszul lett, majd összeesett, és hiába próbálták újraéleszteni. Navalnij halotti bizonyítvány szerint természetes halállal halt meg.
Egyes nyugati politikusok és a Korrupcióellenes Alapítvány (FBK), amelyet Navalnij korábban vezetett, azonban ragaszkodott ahhoz, hogy az orosz hatóságok állnak az aktivista halála mögött. „Félreértés ne essék. Putyin orosz elnök felelős Navalnij haláláért” – mondta az aktivista halálát követően Joe Biden amerikai elnök, anélkül, hogy állítását bizonyította volna.
Bevédte Putyint a CIA
Wall Street Journal szerint most azonban az amerikai hírszerző ügynökségek köztük a hírhedt CIA arra a következtésre jutottak, hogy
Vlagyimir Putyin »valószínűleg« nem adott parancsot Navalnij megölésére.
A lap szerint az értékelés egy sor adaton alapul, például titkos hírszerzési adatokon és a nyilvánosan elérhető tények elemzésén, beleértve „halálának időzítését és azt, hogy ez hogyan árnyékolta be Putyin újraválasztását”. Navalnij egy hónappal az orosz elnökválasztás előtt halt meg, amelyen Putyin a szavazatok 87,28 százalékát szerezte meg.
A források hozzátették, hogy az amerikai hírszerzés értékelése „nem vitatja Putyin vétkességét Navalnij haláláért, hanem azt állapítja meg, hogy valószínűleg nem ő rendelte el azt abban a pillanatban”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elmondta, hogy olvasta a Wall Street Journal cikkét, amelyet „szombati olvasmánynak” nevezett.
Írta a Magyar Hírlap