Spanyolországot is elérte a sárdobálás, sőt az ország lassan bele is süllyed a képletes mocsárba. A legutóbbi áldozat Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök, akinek feleségét, Begona Gómezt vádolják befolyással való üzérkedéssel, illetve korrupcióval. Az ügyészség már előzetes vizsgálatot is kezdett a politikusfeleség ellen, Sánchez erre hivatkozva jelentette be, hogy hétfőig lemondja valamennyi nyilvános szereplését, és azon tanakodik majd, érdemes-e továbbra is a politikában maradnia. A hivatalos magyarázat szerint Sánchez abba fáradt bele, hogy hónapok óta tart az őt és feleségét célzó lejáratási kampány, és semmi jele annak, hogy politikai ellenfelei véget vetnének a támadássorozatnak. „Nem vagyok naiv. Tisztában vagyok azzal, hogy nem azért próbálják besározni Begonát, mer bármi rosszat tett, hanem azért, mert a feleségem. Ebben a helyzetben meg kell állnom és el kell gondolkodnom azon, megéri-e az egész a küszködést. Őszintén nem tudom” – hangsúlyozta a politikus. A valóságban minden bizonnyal Sánchez azt is elemzi majd, mennyire lehetnek megalapozottak a vádak, és mennyire valószínű, hogy napvilágra kerülnek olyan bizonyítékok, amelyek megerősítik a hatóságok gyanúját.
A korrupciós botrány és a kormányfő ideiglenes visszavonulása a lehető legrosszabb pillanatban jött: Spanyolország is készül a júniusi európai parlamenti választásra, illetve a katalóniai helyi választásra és a most kialakult teljes bizonytalanság egyértelműen a jobboldali ellenzék érdekeit szolgálja. Már csak azért is, mert a Sánchez mögött álló koalíció igencsak furcsa és ingatag: a szocialista párti politikus csak a függetlenség párti katalán erőkkel szövetségre lépve volt képes többséget szerezni a törvényhozásban, és a spanyolok körében egyáltalán nem volt népszerű az. hogy az együttműködésért cserébe a hatóságok amnesztiában részesítettek két szakadár katalán vezető politikust.
Íme a vádak
A hétfőig visszavonult Sánchez azt állítja, felesége teljesen ártatlan, és Begona Gómez teljes mértékben együttműködik a vizsgálat résztvevőivel. Bár Sánchez és az ügyészség nem közölte pontosan mivel vádolják Gómezt, lapjelentések szerint a kormányfő felesége együtt dolgozott olyan magánvállalatokkal, amelyek üzleti kapcsolatban álltak a kormánnyal, vagy jelentős mennyiségű állami pénzt nyertek el a különféle közbeszerzési pályázatokon. Példaként egy olyan 2020-as szponzori megállapodást említenek a médiumok, amelyet a Gómez által vezetett egyetemi kutatóintézet, illetve a Globalia nevű turisztikai cég kötött. A Globalia 2020-ben – a Covid-19 pandémiára hivatkozva – 475 millió eurónyi állami pénz kapott a cég tulajdonában lévő Air Europa légitársaság megmentésére. Begona Gómez – csakúgy, mint a Globalia – egyelőre nem szólalt meg. Az érintett kutatóintézet szerint a szervezet ugyan kapott néhány repülőjegyet a légitársaságtól, ám pénzhez egyáltalán nem jutott ezen a csatornán keresztül.
Az ügyészség azt követően kezdett vizsgálódni, hogy a több szálon is a szélsőjobbhoz – egyebek mellett a szuverenista Vox párthoz – kötődő civilszervezet, a Manos Limpias (Tiszta kezek) hivatalos feljelentést tett. A szervezet vezetője, az ugyancsak szélsőjobboldaliként számontartott Miguel Bernad sem biztos azonban abban, hogy a vádak megalapozottak. „Ha nem igazak az állítások, akkor azokért azoknak kell vállalniuk a felelősséget, akik nyilvánosságra hozták az információt” – hangsúlyozta közleményében Bernad arra utalva, hogy a feljelentést a különféle – ugyancsak jobboldali – internetes híroldalakon megjelent állításokra alapozták és nem folytattak saját nyomozás. Az ügyészség sem biztos a dolgában, a hivatal szerint nincs elég bizonyíték, ezért kezdeményezte a bíróságnál az eljárás leállítását. A bíróság egyelőre nem mondott véleményt.
Megosztott ország
Míg a 2018 óta hatalomban lévő Sánchez szövetségesei kiállnak a kormányfő mellett és azt hangsúlyozzák sem a politikus, sem pedig felesége nem érdemli meg a „boszorkányüldözést”, az ellenzék azt állítja, hogy a sértődöttet játszó miniszterelnök az átláthatóság helyett a csendet választja. Az ellenzék szerint Begona Gómez ügye egyáltalán nem politikai, hanem az ország nemzetközi megítélését hátrányosan befolyásoló igazságügyi kérdés, s az elvonulással a kormányfő egyáltalán nem segíti a bizonytalanság megszüntetését.
HVG