Velence meglépte: mostantól fizetnie kell annak, aki csúcsidőben akarja látni

Mostantól bizonyos napokon belépőt kell váltaniuk a Velencébe egy napra ellátogató turistáknak. Ehhez online kell regisztrálniuk, és kifizetniük az 5 eurós díjat, így jutnak hozzá ahhoz a QR-kódhoz, amellyel reggel fél 9 és délután 4 óra között beléphetnek a városba. A városban éjszakázókat ez nem érinti, mivel ők eleve fizetnek idegenforgalmi adót.

A tesztidőszak összesen 29 napot érint az idén, egészen július 14-ig:

  • április 25. és május 5. között, illetve
  • a szombati és vasárnapi napokon.

Kivétel ez alól június 1-je és 2-a, amely nemzeti ünnep Olaszországban.

Az egy nap alatt kiadható QR-kódok számának nem lesz felső határa.

Luigi Brugnaro, Velence polgármestere szerint a világon az első ilyen jellegű kísérletről van szó. Azt mondta, nem az a céljuk, hogy bevételre tegyenek szert; azt akarják elkerülni, hogy a város „felrobbanjon a látogatók tömegének nyomása alatt”.

„Turistabarát várossá akarjuk Velencét alakítani, hiszen ez a hely nemcsak a velenceieké, hanem az egész világé” – magyarázta, és biztosított afelől, hogy az ellenőrzést „nagyon finoman” fogják végezni, leginkább szúrópróbaszerűen. Azt ígérte, hogy számos beléptető kaput alakítanak ki, és a belépődíjas rendszer semmiképp nem fog sorbanálláshoz vezetni.

A Velencében születetteket, az ott élőket, a lakással rendelkezőket, a tanulókat és a városban dolgozókat nem érinti a regisztrációs és díjfizetési kötelezettség. A 14 év alatti gyerekek számára ingyenes lesz a belépés, csak regisztrálni kell őket. A Velence környékén lévő kis szigetekre szintén nem vonatkozik a korlátozás, köztük az üvegtárgyairól híres Muranóra sem.

A kötelező regisztrációt és díjfizetést elkerülők 50-310 eurós (19 ezer-118 ezer forint) bírságra számíthatnak.

Massimo Cacciari, Velence volt polgármestere őrültségnek és alkotmányellenesnek nevezte az elképzelést, és arra biztatta a turistákat, hogy ne tartsák be a korlátozást, és ne fizessék ki az öt eurót, mert „a világ egyetlen városában sem kell fizetni azért, hogy az ember beléphessen”. Cacciari arra hivatkozott, hogy a Velencébe látogatók már így is háromszor annyit fizetnek például a közlekedésért és a múzeumi belépőkért, mint a helyi lakosok.

Vittorio Bonacini, a velencei szállodatulajdonosok egyesületének elnöke viszont egyetért a belépődíjas rendszer bevezetésével, mert igazságtalannak tartja azt, hogy jelenleg csak azok a turisták fizetnek adót a városnak, akik szálláshelyet is vásárolnak.

HVG