A kommunista titkosszolgálatnak még egy ikebana kör is gyanús volt

A foglalkozásokat Kereszty Kornél vezette a Dagály utcai ifjúsági házban, ám az állambiztonság úgy döntött, hogy Keresztyt ki kell szorítani a helyről.

Egészen szürreális ügynöki beszámolót közölt az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára a Facebook-csatornáján. Az ügynök 1976 júliusában egy angyalföldi ikebana szakkörről számolt be és az előadó, Kereszty Kornél által elmondottak fölött értetlenkedett.

Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára

VIGYÁZAT! IKEBANA! 1976-ban a Belső Elhárítás újabb igen veszélyes csoport nyomára bukkant, amelyet több ügynökkel is ellenőrzött. A csoport szervezőjét, Kereszty Kornélt – mint azt “Rigai” fedőnevű…

„Az előadás gyakorlati tapasztalatait, az ikebana alkotással kapcsolatosan kialakult vizuális szemléletét igyekszik spontán módon kifejezni, ennek ellentmondásaiból gyakran groteszk és a jelenlévők számára alig követhető mondat sorok születnek” – panaszolta az illető jelentésében. Kereszty előadásának azonban mégiscsak lehetett némi foganatja a jelenlévők számára (leszámítva persze a feljelentőt), mivel azt még az ügynöknek is be kellett vallania, hogy a szakkör tagjai Keresztyt tisztelettel és elismeréssel hallgatták.

A jelentést értékelő állambiztonsági tiszt így írt a beszámolóról: „A tmb. (titkos megbízott – a szerk.) megbízható ellenőrzött, feladatának megfelelően jelentett. A jelentés párhuzamosan foglalkoztatott hálózat jelentésén keresztül ellenőrzött, operatív szempontból értékes. Az Ikebana klub vezetőjét, Kereszty Kornélt előzetes ellenőrzés alatt tartottuk. Az ellenőrzést bűncselekmény hiányában lezártuk, tervezzük Kereszty kiszorítását. A kiszorítást a hivatalos kapcsolaton keresztül oldjuk meg.”

Ezen a ponton már felmerülhet, hogy mégis mi volt a baja az állambiztonságnak egy japán módi szerint virágokat rendező szakkörrel? Talán nem minden alap nélkül gondolhatunk arra, hogy nem konkrétan az ikebana volt gyanús az elvtársaknak, hanem sokkal inkább a párt keretein kívül működő, önszerveződő csoport, mely struktúrát lehetne a virágkötészeten kívül nagyon sok minden másra is használni.

Az esetnek ugyanakkor nem lettek túl súlyos következményei Kereszty Kornélra nézve. A Dagály utcai ifjúsági házból való kiszorítása megvalósulhatott, ám egy idő után az állambiztonságnál úgy dönthettek, hogy leállítják Kereszty üldözését.

Ezt abból is gyaníthatjuk, hogy az Új Tükör egy 1979 júniusi számából már az derül ki, hogy Óbudán vezet hasonló foglalkozásokat, ráadásul 1984-ben megjelenhetett első könyve is a virágrendezésről.

HVG