Az EP reagált a nemrégiben elfogadott, a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvényre és a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozására. Ebben az ügyben korábban már az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, az EU külső jogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság pedig kimondta, hogy a hivatal felállítását semmi sem indokolja. A Parlament szerint a Hivatal „kiterjedt hatáskörökkel és szigorú felügyeleti és szankciórendszerrel” rendelkezik, amely „alapjaiban sérti a demokrácia normáit”, és „megsért számos uniós jogszabályt”. Azt is kérik az Európai Bizottságtól, hogy ideiglenes intézkedésként kérje az uniós bíróságtól a jogszabály alkalmazásának azonnali felfüggesztését.
Bírálták és érthetetlennek nevezték a képviselők az Európai Bizottság tavaly decemberi döntését, amely Magyarország számára hozzáférhetővé tett 10,2 milliárd eurónyi uniós forrást. Ezzel kapcsolatban a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételre is utalnak, szerint az ott Varga Judittól hallható kijelentések alapján is újra kellene értékelni a kifizetéseket.
A képviselők a Magyarországgal szemben már öt év fél éve kezdeményezett, az alapszerződések 7-es cikkelye szerinti eljárásban is továbblépésre sürgetik a tagállamokat és azt kérik, hogy a kormányok mondják ki, hogy Magyarország “súlyosan és tartósan” megsértett-e az uniós értékeket. Amiatt is aggódnak, hogy vajon Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni júliustól a soros elnökséggel járó feladatokat.
A szöveg emellett súlyos hiányosságokat fogalmaz meg az igazságszolgáltatással, a korrupció és az összeférhetetlenség elleni küzdelemmel, a médiaszabadsággal, az alapvető jogokkal, az alkotmányos és választási rendszerrel, a civil társadalom működésével, az EU pénzügyi érdekeinek védelmével és az egységes piac elveinek betartásával kapcsolatban.
A dokumentumot 399 szavazattal, 117 ellenszavazattal, 28 tartózkodás mellett fogadták el.
HVG