A 7 éve halott nagymamát és negyven éve emigrált, 116 éve született szomszédot is értesítették, hogy mehet szavazni

Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy mégis milyen adatbázis alapján dolgoznak és hogyan fordulhat az elő, hogy 7 éve halott nagymamám kapott választási értesítőt? A neve (…) , férjezett neve (…) 2017. januárjában hunyt el, erről a halotti anyakönyvi kivonatot csatoltan küldöm – ezzel a levéllel fordult a Nemzeti Választási Irodához egy olvasónk, miután elhunyt rokonuknak is kipostázták a hivatalos értesítőt arról, hogy felvették a szavazóköri névjegyzékbe, illetve hol és hogyan szavazhat június 9-én. Nemcsak panaszát, de az ezt alátámasztó dokumentumokat és a sérelmezett értesítőt is eljuttatta lapunkhoz.

Hogy a helyzet még furcsább legyen, a szomszédjukban is hasonló meglepetést okozott, hogy itt pedig egy 1908-ban született férfit értesítették a közelgő európai parlamenti és önkormányzati voksolásról, aki még az 1980-as években egy másik országba költözött. Vagyis nemcsak évtizedek óta nem lakik már ezen a címen, de – ha még életben lenne – akkor betöltötte volna a 116. életévét. Ráadásul mindketten bolgár származásúak voltak, a nagymama bolgár állampolgárként élt Magyarországon, de így is szavazati joga volt az önkormányzati választásokon.

A Nemzeti Választási Irodához címzett kérdésére alig egy nap meg is érkezett a válasz, miszerint az adatok a Belügyminisztérium által vezetett személyi adat- és lakcímnyilvánításban szerepeltek hibásan. Mivel „az értesítők és a szavazóköri névjegyzék adattartalmát a Nemzeti Választási Iroda ez alapján állítja össze”, ők automatikusan küldték a kötelező postát – derül ki a Választási Információs Szolgálat tájékoztatásából. „A körülmények orvoslása érdekében felvettük a kapcsolatot a Belügyminisztérium munkatársaival, hogy további kellemetlenség ne érje Önöket”, ennek „eredményeképpen azt a tájékoztatást kaptuk, hogy mindkét ügyben pontosítani fogják a nyilvántartásukat” – közölték.

A Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság Személyi Nyilvántartási és Igazgatási Főosztálya szintén az államigazgatástól szokatlan gyorsasággal válaszolt a hozzájuk is eljuttatott panaszra: törölték a helytelen adatokat a nyilvántartásból.

A panaszos ugyanakkor továbbra sem érti, hogyan bukkant fel váratlanul a nagymama a választói adatbázisban ennyi évvel a halála után. Ugyanis elmondása szerint eddig egyszer sem fordult elő, hogy az elhunyt rokont bármelyik bármelyik választásra meginvitálták volna, vagy a belügyi – ezek szerint hibás – adatok alapján más szervezet kereste volna.

2024-ben, a digitális adatbázisok korában mégis hogyan történt pont most ez, ráadásul rögtön duplán, a szomszédban is? – tette fel a kérdést.

„Több mint aggasztó, hogy a Belügyminisztérium ilyen pontatlanul vezeti az állampolgárok adatait, amit aztán egy az egyben átvesz a Nemzeti Választási Iroda. Miközben a választási eljárásról szóló törvény vonatkozó bekezdése szerint az iroda feladata, hogy ’a központi névjegyzék adatait folyamatosan frissíti’” – kommentálta az esetet Litresits András, a Nemzeti Választási Bizottság szocialista delegáltja.

Szerinte „kár, hogy a szavazóköri névjegyzéket a szavazást követően meg kell semmisíteni, érdekes lenne visszanézni, hogy például a 2019-es önkormányzati és EP képviselők választáson mi történt a már ezt megelőzően elhunyt nagymama szavazataival, azaz történt-e visszaélés, bűncselekmény.” Litresits András jelezte, tájékoztatást fog azért kérni az NVI elnökétől arról, hogy 2019-ben mi lett a 2017-ben elhunyt nagymama választási értesítőjének postai sorsa az irattári adatok alapján.

(képünk illusztráció)

HVG