A klímaváltozás veszélyezteti a munkavállalókat

MH/MTI
2024. április 22. hétfő. 14:53

A biztonság és egészség szavatolása a munkahelyen az éghajlatváltozás idején címet viselő kutatásban a szervezet sürgeti a kormányokat, előzzék meg a már így is tragikus számok további emelkedését. A jelentés összeállítói hangsúlyozzák, hogy a munkásokat, különösen a szegényebb országokban, sokkal inkább sújtják a szélsőséges időjárási viszonyok, például a hőhullámok, a szárazság, az erdőtüzek és a hurrikánok.

„Ahogy a veszélyek nőnek, újra kell gondolni a munkavégzésre vonatkozó, már meglévő jogszabályokat, valamint új törvényeket kell alkotni és új ajánlásokat kell megfogalmazni” – teszik hozzá a jelentésben. Az ILO Katart említi példaként, melyre a 2022-es labdarúgó-világbajnokság házigazdájaként nagyobb figyelem irányult, és a dohai kormány ennek nyomán javított a munkások hővédelmi előírásain.

Hozzáteszik, hogy még mindig sok a hiányosság világszerte, például nem foglalkoznak eleget a rovarirtók veszélyével a mezőgazdasági munkásokra, és az utóbbi két évtizedben világszerte öt százalékkal nőtt azon munkások száma, akik az egyre erősödő hőhullámoknak vannak kitéve. Az éghajlatváltozással járó jelenségek emellett olyan betegségek okozói is, mint a rák, a veseelégtelenség, valamint a különböző légúti betegségek, ezek mindegyike pedig akár halálhoz vagy krónikus betegséghez is vezet – jegyezték meg.

A legnagyobb veszélynek a szervezet a légszennyezettséget minősítette, mely mintegy 860 ezer munkavégzéshez köthető halálozásért felelős a kültéri munkát végzők körében évente.

A legsúlyosabban a szegénységben élők, a feketegazdaságban dolgozók, idénymunkások és a kisvállalkozásokban dolgozók érintettek – olvasható a jelentésben. Figyelmeztetnek arra is, hogy vannak olyan esetek, amikor éppen az éghajlatváltozás lassítását célzó eszközök válnak új veszélyforrásokká, például napelemek és az elektromos járműveknél használt akkumulátorok, a bennük lévő méreganyagok miatt. Az ILO 2025-ben az éghajlati veszélyekkel foglalkozó konferenciát tervez, melyen a kormányok mellett a munkáltatók és a munkavállalók képviselői is részt vennének.

Írta a Magyar Hírlap