Az amerikai képviselőház döntése az után következett, hogy Mike Johnson házelnök politikai karrierjét kockáztatta annak érdekében, hogy a régóta elakadt intézkedést a republikánusok heves ellenállásán keresztülvigye – olvasható a The Wall Street Journalban, amit a mandiner.hu szemlézett.
A Joe Biden elnök által hónapok óta szorgalmazott segélyterv 61 milliárd dollárt irányoz elő az Oroszországgal háborúban álló Ukrajna számára, Izrael pedig több milliárd dollárra számíthat egyebek mellett a Vaskupola néven ismert rakétavédelmi rendszere megerősítéséhez.
A törvényjavaslatról még a szenátusnak is döntenie kell. Chuck Schumer, a demokrata pártiak szenátusi vezetője szerint a felsőház (a szenátus) már kedden tárgyalhatja a jogszabályt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közösségi médiában közölte, hogy „hálás az Egyesült Államok képviselőházának és személyesen Mike Johnson házelnöknek a döntésért, amely a történelmet a helyes úton tartja”.
Az elfogadott javaslat „ezrek és ezrek életét menti meg” – írta Zelenszkij. „Nagyon fontos segítségről van szó, amely érezteti a hatását a katonáiknál a frontokon, valamint az orosz terrortól szenvedő városainkban és falvainkban” – tette hozzá.
Objektum doboz
A képviselőház által elfogadott javaslatról ezután a szenátus fog szavazni, s amennyiben ott is jóváhagyják, Joe Bidennek kell aláírni a döntést.
Kijev szövetségesei üdvözölték, a Kreml bírálta a lépést
Ukrajna szövetségesei a NATO-ban és Európai Unióban üdvözölték, hogy az amerikai képviselőház elfogadta a Kijevnek szánt 61 milliárdos segélycsomagot, a Kreml viszont bírálta a lépést, amely „még több ukrán halálához vezet majd”.
Denisz Smihal ukrán kormányfő üdvözölte az amerikai képviselők szolidaritását.
Oroszország bírálta az amerikai döntést, amely Moszkva szerint „várható és előrelátható” volt. A segély „tovább gazdagítja az Amerikai Egyesült Államokat és folytatja Ukrajna csődbevitelét” – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője, akit a TASZSZ orosz állami hírügynökség idézett.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője is bírálta a katonai segélytervet, amely „tovább élesíti a világban meglévő válságokat”.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke úgy vélekedett, hogy a Nyugat „világos üzenetet küld a Kremlnek”. Annalena Baerbock német külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy „az optimizmus napja ez Európa számára”.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üdvözölte a segélyt, amely szerinte „mindannyiunk biztonságát erősíti mind Európában. mind Észak-Amerikában”.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök köszönetet mondott a döntésért Mike Johnsonnak, az amerikai képviselőház elnökének. „Remélem, hogy nem túl késő Ukrajna számára” – írta Tusk az X-en.
Petr Fiala cseh kormányfő szintén az X-en köszönetet mondott a házelnöknek az indítvány benyújtásáért.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő úgy vélekedett, hogy a több milliárdos amerikai segély „megvédi a nyugati civilizációt”,
A Tiktok betiltását is megszavazták
Az amerikai képviselők támogatást szavaztak meg Tajvannak, hogy segítsék Kínával szemben, és intézkedést hoztak, amellyel ultimátumot szabnak a TikTok kínai videómegosztó szolgáltatásnak: megtiltják az alkalmazás használatát az Egyesült Államokban, ha a közösségi portál nem szakít a ByteDance nevű anyavállalatával és Kínával.
Írta a Magyar Hírlap