A köznyelv „bolondok aranyaként” emlegeti a pirit nevű ásványt. Nem véletlenül: pirit aranyszerű árnyalata könnyen megtéveszti az embert, az ásvány színe azonban hiába hasonlít az aranyéra, gyakorlatilag értéktelen. Vagyis annak tartották, ám könnyen lehet, hogy a modern világban többet ér, mint eddig ért.
Az IFLScience írja, hogy az Egyesült Államokból származó pirit a vizsgálatok alapján meglepő mennyiségben tartalmaz lítiumot.
Erre a kémiai elemre most égető szüksége van a világnak az elektromos autók, repülőgépek és általában az elektronikus eszközök miatt.
Shailee Bhattacharya, az amerikai Nyugat-Virginiai Egyetem doktorandusza szerint a pirit és a lítium kapcsolatát eddig nem is nagyon vizsgálták. Ő és csapata 15, a közép-devon korból származó üledékes kőzetminta elemzését végezte el, amelyek az Appalache-hegység egyik medencéjéből származnak. Az eredményeik szerint az agyagpalában lévő pirit ásványokban meglepően sok lítium található.
A kutatás célja eredetileg annak kiderítése volt, hogy a régi ipari területek mennyire tekinthetők lítiumforrásnak. Ilyenek például azok a bányák, ahol már nem folyik munka, az eredetileg ott lévő ásvány után azonban már csak zagy maradt hátra. (A zagy az eredetileg bányászott ásvány kitermelése során keletkezett melléktermék.)
Kiderült, hogy az agyagpalában található pirit ásványoknak meglepően magas a lítium szintje. Azt egyelőre nem tudni, hogy mindez mennyire helyspecifikus, vagyis a priti máshol is tartalmaz-e nagyobb mennyiségű lítiumot.
Hannah Ritchie, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint jelenleg mintegy 100 ezer tonna lítiumot állítunk elő évente, 2030-ra azonban már évi 240–450 ezer tonnára lehet szüksége az emberiségnek.
További jó hír, hogy a pirit feldolgozása jóval zöldebb megoldás lehet a lítium kinyerésére, mint a jelenleg eljárások.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
HVG