Kiderült egy elég fontos részlet az otthonfelújítási programról

Lassan adagolja a kormány a június elején, pár nappal az önkormányzati és európai parlamenti választások előtt kiírni szándékozott összesen 108 milliárd forintos otthonfelújítási program részleteit. Most kiderült, hogyan differenciálnak a különböző településeken élő pályázók között, vagyis kinek mekkora önerőt kell majd beletennie a családi házak energetikai felújítását célzó beruházásba.

A programmal pályázónként legfeljebb hétmillió forintos beruházást lehet megtámogattatni, amennyiben ezek révén legalább 30 százalékos energiamegtakarítást érnek el az ingatlanon. Az összeg nagy része önerő lesz: egymilliót az elején bele kell tenni, hatmillió forintot pedig részben kedvezményes hitelből, részben vissza nem térítendő támogatásból finanszírozza a program a Nemzeti Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv REPowerEU fejezete terhére. 

Azt eddig is lehetett tudni, hogy a vissza nem térítendő támogatás nem mindenki számára lesz egyforma, hanem a járások jövedelemviszonyaitól – mennyire tér el az országostól a helyi átlagjövedelem – teszik függővé, hogy 2,5 vagy 3,5 millió forintot engednek el a hatmillióból. Pénteken az Energiaügyi- és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös közleményben tudatta ennek részleteit:

  • azok a pályázók juthatnak a legnagyobb, 3,5 milliós támogatáshoz, akik lakóhelyén nem éri el a jövedelem az országos átlag 75 százalékát (312 250 forint nettót*) – a tárcák szerint 63 ilyen járás van;
  • hárommilliós támogatáshoz juthatnak azok, akik lakóhelyén az országos átlag 75-110 százaléka (312 450 és 458 260 forint) közé esik az átlagjövedelem – ez 96 járásra jellemző ,
  • a legkevesebb, 2,5 millió forintos támogatást pedig azok érhetik el, akik lakhelyén az országos 110 százaléka feletti az átlagjövedelem (legalább 458 260 forint a havi nettó) – ilyen járásból pedig 38 van.

*A KSH legutóbbi adatai szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban állók kedvezmények figyelembevételével számolt országos nettó átlagjövedelem 416 600 forint volt.

A tárcák jelezték még, hogy 

  • a beruházás a hétmillió forintos keret fölötti is lehet, de legfeljebb 6 millió forintig lehet igénybe venni a támogatott finanszírozást, és legalább egymillió forint saját erő kell hozzá.
  • a támogatás az életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakban tervezett beruházásokra vehető igénybe.

Emlékeztettek a támogatott munkálatokra jellegére is:

  • épület külső határoló elemeinek hőszigetelése,
  • nyílászárócsere, 
  • használati melegvíz-rendszer korszerűsítése, 
  • fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, a hozzátartozó kéménybéleléssel és a kapcsolódó hőleadókkal (ez alapján kérdéses, hogy vajon a központi hőszivattyút, vagy hőszivattyús klímák beszerelését is támogatják-e).

A programot  a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., műszaki közreműködő szervezete az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. bonyolítja le. Az igényléseket a kereskedelmi bankok MFB Pontjain lehet majd benyújtani várhatóan nyár elejétől 2026 végéig. A program társadalmi egyeztetése a következő hetekben kezdődhet a minisztériumok szerint.

Új felújítási támogatás: mennyi jövedelem szükséges hozzá?

Múlt hét pénteken jelentették be az új, év közepétől elérhető felújítási támogatást és támogatott hitelt. A 6 millió forintos konstrukció pénzügyi hátterét vizsgáltuk. Sajnos nem olyan evidens, hogy mindenki számára könnyen elérhető lesz. A Bankmonitor szakértői megmutatják, mivel számol majd a bank, és így nagy valószínűséggel milyen jövedelmet kell majd felmutatni a támogatott hitelhez.

HVG