Magyarország és Oroszország gazdasági együttműködése hosszú és eredményes tradíciókra tekint vissza – magyarázta a külgazdasági és külügyminiszter.
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Az orosz piacon jelen lévő magyar cégek vezetőivel ült össze a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter Facebook-bejegyzéséből olyan kép rajzolódik ki, hogy a magyar-orosz gazdasági együttműködés nagyon jó, alapvetően minden rendben van, és mindenki támogatja azt, hogy ezeket tovább is fejlesszék. Az egyetlen félmondatból derül csak ki, hogy Oroszország ellen amúgy szankciók vannak érvényben EU-szerte, az pedig még ebből sem, hogy ezeknek a szankcióknak egész pontosan mi is az okuk, netán van-e közül az orosz geopolitika néhány lépéséhez az elmúlt két évből.
Szijjártó arról beszámolt, hogy „számos magyar termék iránt van komoly kereslet az orosz piacokon”, a két ország gazdasági együttműködése egyébként is „hosszú és eredményes tradíciókra tekint vissza”, a cél pedig az, hogy „a szankciók által nem sújtott területeken tovább fejlesszük a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokat”.
A gyógyszeriparban, az élelmiszeriparban, a víziparban, az egészségügyi iparban és az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalatok kifejezték készségeiket és szándékaikat, hogy maradjanak a magyar piacon és a kormány ehhez minden szükséges támogatást biztosít – írta a miniszter, aki azt is hozzátette: a legnagyobb magyar vállalatok, a Mol, az OTP és a Richter oroszországi jelenléte „biztonságos érzetet adhat a többi magyar vállalatnak”.
HVG