MH/ MTI
2024. március 27. szerda. 11:46
A kedden megrendezett esemény két fő kérdésre összpontosított. A versenyhatóságok döntéseinek bírósági felülvizsgálata a világ számos részén nehézséget jelent – a versenyjogi ügyek olyan helyzetekkel foglalkoznak, amelyek néha kifinomult jogi és gazdasági elemzést igényelnek. A másik fontos téma az összefonódások felülvizsgálata, amely hozzájárul a piacok működéséhez annak biztosításával, hogy a piaci gazdasági koncentráció ne befolyásolja hátrányosan a versenyt és ezáltal a fogyasztókat – ismertették.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke megnyitójában kiemelte: „az egyes országok gazdaságai és a versenyhatóságok is komoly kihívásokkal néznek szembe, ezért különösen fontos a tapasztalatcsere. Arra törekszünk, hogy Magyarország és a GVH hidat képezzen az uniós tagállamok és a ROK további kedvezményezett országai között. Mi magyarok, az összekapcsolódásban hiszünk, nem a szétválasztásban” – fogalmazott az elnök.
A budapesti szakmai eszmecserén összesen 15 ország (Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Horvátország, Georgia, Kazahsztán, Koszovó, Magyarország, Moldova, Örményország, Románia, Szerbia, Ukrajna, Üzbegisztán) versenyhatósági vezetői vettek részt.
A GVH felidézi: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) 2005. február 16-án jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet-, délkelet- és közép-európai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével. A világon összesen három hasonló oktatóközpont működik, a másik kettő Peruban és a Koreai Köztársaságban van – hívta fel a figyelmet a GVH.
Mint összegezték, a budapesti ROK 2023-ban összesen hét szemináriumot rendezett: ebből hatot személyes részvétellel a magyar fővárosban, egyet pedig Bakuban az azeri versenyhatósággal közösen. A 2023-ban megrendezett hét szeminárium összesen 27 intézményből 48 előadót, valamint 33 intézményből 272 résztvevőt látott vendégül. A 2023-ban megtartott rendezvények közül a GVH kiemelte az uniós tagállamok versenyjoggal foglalkozó bírái számára szervezett két budapesti képzést.
Írta a Magyar Hírlap