Tádzsikisztánba utaztak kedden orosz nyomozók a krasznogorszki merényletben gyanúsítottak családjainak kikérdezésére – jelentették tádzsik biztonsági források.
A tádzsik biztonsági szolgálat a gyanúsítottak családtagjait Vahdat és Hiszor városokból, valamint Rudaki körzetből a fővárosba szállították kihallgatásra – közölte három névtelenséget kérő biztonsági forrás.
Tádzsik oldalról Emomalii Rahmon tádzsik államfő személyesen felügyelte a nyomozást.
A tádzsik elnök „szégyenletes és szörnyű történéseknek” nevezte a moszkvai terrortámadást a merényletről tett első, hétfői bejelentésében. A vezető úgy fogalmazott: „meg kell óvni a fiatalokat és gyerekeket attól, hogy (…) destruktív csoportok, illetve mozgalmak befolyása alá kerülhessenek”.
A nyomozással kapcsolatban négy terrorizmussal gyanúsított tádzsik származású személy előzetes letartóztatásban maradt, három tádzsik származású férfit pedig bűnrészesség gyanújával vettek őrizetbe.
A támadás elkövetését az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára egy videofelvétel közzétételével, amelyen állításuk szerint a mészárlás felvételei láthatók. A terrorszervezet egyetlen személyt sem nevezett meg a támadók közül.
A tádzsik államfő még március elején közölte, hogy kormánya aggodalommal tekint a fiatalokat agymosásnak alávető muszlim hitszónokok tevékenységére, akik az ifjúságot fogékonnyá teszik a külföldi csoportok és titkosszolgálatok befolyása iránt.
A tízmillió lakosú Tádzsikisztán volt szovjet köztársaság révén szoros kapcsolatot ápol Moszkvával, területén egy orosz katonai bázis is található. A tádzsik gazdaság erősen függ a Moszkvában dolgozó vendégmunkásai által hazautalt jelentős pénzösszegtől.
Az orosz hatóságok szerint a gyanúsítottak közül már legalább ketten beismerték, hogy részt vettek a támadásban.
A moszkvai merénylet tovább erősítette az bevándorlásellenes érzelmeket Oroszországban, míg a gyanúsítottak kínzására utaló videók megjelenése megosztotta a közvéleményt.
Az orosz emberjogi biztos elfogadhatatlannak nevezte a fogvatartottak kínzását, aminek hitelességéről az orosz hatóságok nyomozást indítottak.
HVG