Sikeres a Boom Supersonic által fejlesztett XB-1 első repülési tesztje. A technológiai demonstrátorral végrehajtott műveletre a kaliforniai Mojave-sivatag felett került sor.
Hosszú évek óta fejleszti az amerikai Boom Supersonic azt a szuperszonikus repülőgépet, ami az ígéret szerint a hangsebességnél jóval gyorsabban szállíthat majd utasokat. A vállalat 2023 augusztusában végre megkapta az engedélyt az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóságtól (FAA), hogy az XB-1 technológiai demonstrátorral a levegőbe emelkedjen. Erre most sor is került.
A különleges gép jellemzői között található a teljes egészében karbonkompozit anyagból épített törzs, amely 21,6 méter hosszú, valamint három General Electric J85 hajtómű. A pilótafülkében kiterjesztettvalóság-kijelzők segítik a pilóták dolgát.
Az XB-1 a kaliforniai Mojave-sivatagban található repülőtérről indult útnak. A tesztnek a hangsebesség átlépése nem volt része.
A 19 méter hosszú technológiai demonstrátor a teszt során 2170 méter magasságba emelkedet, miközben 439 km/h sebességet ért el. Az eseményről videót is közölt a vállalat.
Mike Bannister, a British Airways volt pilótája, aki többször repült a Concorde-dal, úgy nyilatkozott: több mint 20 éve vár arra, hogy vezethesse a legendás gép környezetbarát utódját.
Ha az XB-1 teljesen elkészül, 1600 km/h-val szállíthatja majd a 60-80 utast a fedélzetén.
2021-ben a United Airlines már jelezte, hogy 15 szuperszonikus repülőgépet vásárol Boomtól, később pedig továbbiak beszerzését tervezi. A The Washington Post szerint a repülőgépet, ami végül az Overture nevet viseli majd, 2029-ben mutathatja be a vállalat.
Hasonló repülőgépet a NASA is fejleszt. Az X-59 a tervek szerint még az idei évben a levegőbe emelkedhet az első tesztrepülésén. Ennek különlegessége, hogy a hangsebesség átlépése csupán akkora hangerővel jár majd, mintha valaki becsapná egy autó ajtaját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG