Százezer tonna lőszer rozsdásodik a tengerfenéken Schleswig-Holstein partjainál – jelentette ki kedden Tobias Goldschmidt, a német tartomány környezetvédelmi minisztere.
A tartományi tárcavezető egy Schönberg településén tartott rendezvényen közölte, hogy elvárása szerint már a nyáron megkezdődhet a régi, második világháborús lőszerek kiemelése a Balti-tenger aljáról.
“Tekintettel a nagy mennyiségű régi lőszerre a tengerfenéken, már most is tudjuk, hogy ezek kiemelése nemzedékekre szóló feladat lesz, ami a lakosság soraiban is kérdéseket vet fel, illetve terhekkel jár majd” – hívta fel a figyelmet.
Csak a Balti-tenger partján található Kolberger Heide térségében – Kiel kikötője mellett – 18 ezer nagy kaliberű lövedék rozsdáll. “Egyelőre nem áll fenn élet- és balesetveszély, de az óra ketyeg” – figyelmeztetett. Mint mondta, nagyon alacsony mértékben, de már kimutattak a lőszerekből származó káros anyagokat a kagylókban és halakban. Utóbbiak fogyasztása “gond nélkül lehetséges, de ennek ellenére helyénvaló, hogy a kiemelést a szövetségi környezetvédelmi minisztérium 100 millió eurós gyorsprogramjával már az idén megkezdik” – tette hozzá.
Első körben három kiemelési próbát tesznek. Az első 50 tonna lőszert a kieli környezetvédelmi minisztérium korábbi közlése szerint a lübecki öböl két és a mecklenburgi öböl egy pontján hozzák fel, és Münsterben semmisítik meg. Ezek a munkálatok azonban mindössze egy előfázisát jelentik egy tengeri üzem kifejlesztésének, amelyben a későbbiekben megsemmisítik majd a lőszereket. A szakemberek a félévesre tervezett tesztfázisban a kiemelt harceszközök állapotáról is ismereteket akarnak nyerni.
Nyitóképünk illusztráció.
HVG