Deepfake-botrány Angliában: többszáz celeb, köztük egy tévériporter arcát is felhasználták manipulált pornóvideókban

„Megbecstelenítésnek érzem” – ezt nyilatkozta a Channel 4 News újságírója, amikor megpillantotta saját magának a mesterséges intelligenciával manipulált verzióját egy pornográf felvételen. Körülbelül négyezer híres ember, köztük 250 brit celeb érezheti most hozzá hasonlóan magát.

A Channel 4 News brit csatorna az öt leglátogatottabb, deepfake-tartalmakat kínáló weboldalt nézte át, és analízise során azt találta, hogy közel 4000 celebritás (ebből 255 brit híresség) arcát használták fel pornóvideókhoz. A mesterséges intelligenciával módosított, a celebek beleegyezése nélkül készült deepfake-videókban női színészek, Youtuberek, zenészek és televíziós személyiségek arcai tűnnek fel (konkrét neveket nem említenek), és többek között a Channel 4 News bemondója és tévériportere, Cathy Newman is magára ismert a tartalmak között – számol be az esetről több brit lap mellett a The Guardian is.

Newman azt mondta, hogy “megbecstelenítésnek” érzi, hogy felhasználták az arcmását. “Nagyon vészjóslónak találom, hogy van valaki odakint, aki ezt összerakta, nem látom őt, miközben ő megcsinálta ezt a képzeletbeli változatomat, egy hamis verzióját magamnak” – fogalmazott.

Cathy Newman az akkor még cornwalli hercegnével, Nagy-Britannia jelenlegi királynéjával, Kamillával

STUART C. WILSON / POOL / AFP

A csatorna a nyomozása során azt is megállapította, hogy az öt deepfake-weboldal látogatóinak 70 százaléka a Google keresőmotorját használva talált rá az oldalakra, illetve a megfigyelt három hónapban 100 milliós nézettséget generált az öt portál. 2016-ban még mindössze egyetlen deepfake pornóvideóról volt tudomása a szakembereknek, 2023 első három negyedévében viszont már több mint 140 ezer ilyen tartalom fordult elő a 40 leggyakrabban használt deepfake pornóoldalon.

Január 31. óta az online biztonságról szóló törvény értelmében a deepfake tartalmak hozzájárulás nélküli megosztása illegális az Egyesült Királyságban, viszont a tartalmak létrehozása nem sért törvényt.

HVG