A vakcina úgy fog működni, hogy az immunrendszert arra képezi ki, hogy keresse és pusztítsa el a tüdősejteken megjelenő „veszélyes” fehérjéket, amelyekben potenciálisan rákkeltő mutációk vannak.
Az Oxfordi Egyetem, a University College London és a Francis Crick Intézet szakértői a Cancer Research UK pénzéből kétéves, 1,7 millió fontos vizsgálatot végeznek az oltóanyagról.
A tüdőrák a leghalálosabb gyakori rákos megbetegedés Nagy-Britanniában, évente mintegy 50 000 megbetegedéssel és 35 000 halálesettel.
Tízből hét eset a dohányzáshoz köthető.
A vizsgálatot vezető Mariam Jamal-Hanjani professzor, az UCL munkatársa elmondta: „A tüdőrákosok kevesebb mint 10 százaléka éli túl betegségét 10 évig vagy annál tovább – ezen változtatni kell.
„Úgy gondoljuk, hogy a vakcina a tüdőrákos megbetegedések mintegy 90 százalékát lefedheti.
„Nem fogja helyettesíteni a dohányzásról való leszokást, mint a tüdőrák kockázatának csökkentésére legjobb módszert, de a legkorábbi stádiumú rákok némelyikének megelőzésére alkalmas utat kínálhat.”
A rákkutatás aranykorát éljük
Michelle MitchellCEO, Cancer Research UK
A LungVax nevű oltás ugyanazt a technológiát használja majd, mint az oxfordi AstraZeneca Covid oltása.
Egy ártalmatlan csimpánzvírust fog használni, amely a veszélyes rák előtti fehérjék, az úgynevezett neoantigének DNS-ének egy darabját hordozza.
A fehérvérsejtek ezután megtanulják felismerni ezeket a fehérjéket, és azonnal elpusztítják őket, megakadályozva, hogy a halálos sejtek elszaporodjanak és daganatot képezzenek.
A kutatók először laboratóriumban tesztelik a technológiát, majd humán kísérleteket kezdenek, először középkorú dohányosokon, akiknél magas a tüdőrák kockázata.
A tudomány a testünket a rák természetes leküzdésére képezi ki
Ezek azok az emberek, akik valószínűleg megkapnák az oltást, ha azt a nyilvánosság számára is bevezetnék.
Tim Elliott professzor, az Oxfordi Egyetem munkatársa elmondta: „A rák a saját testünk betegsége, és az immunrendszer számára nehéz megkülönböztetni, hogy mi a normális és mi a rák. A rákkutatás egyik legnagyobb kihívása, hogy rávegyük, hogy felismerje és megtámadja a rákot. Ha meg tudjuk ismételni a világjárvány idején végzett kísérletek során tapasztalt sikereket, akkor csak az Egyesült Királyságban évente több tízezer ember életét menthetjük meg.”
Írta a Magyar Hírlap