Czuppon Réka
2024. március 21. csütörtök. 18:13
Frissítve: 2024. március 21. 18:16
A Down-szindróma világnapja március 21. A dátum megválasztása is a 21-es kromoszóma többletére utal, hiszen a 21-es kromoszómából nem kettő, hanem három van a Down-szindrómás emberek minden sejtjében.
A világszövetség megfogalmazott a világnap kapcsán egy mottót, ami 2024-ben a „Ne skatulyázz be!” felszólítás lett. Emellett közzétett egy videót, amelyben bemutatják, hogy a Down-szindrómával élő emberek is ugyanúgy egyenrangú tagjai a társadalmunknak, hasonló vágyakkal, érzésekkel, félelmekkel, örömökkel.
A videó nagyon jól bemutatja, hogy miként is skatulyázza be a társadalmunk a Down-szindrómával született személyeket. A videó eredeti címe: Assume that I can, ami magyarul azt jelenti, hogy feltételezzük azt, hogy tudja, meg tudja csinálni. Ezzel is azt közvetítve, hogy rengetegszer élik meg a Down-szindrómás emberek, hogy lenézik őket, vagy nem tartják őket képesnek bizonyos dolgok elvégzésére, miközben számukra is rengeteg dolgot tartogat a világ. Ha hagyjuk, hogy éljenek ők is ezekkel a lehetőségekkel, és megfelelő segítséget, akadálymentességet biztosítunk hozzá, akkor ők is nagyon hasznos tagjai a társadalmunknak.
A videó itt tekinthető meg.
Sokan nem is gondolnánk, hogy milyen tehetséges Down-szindrómás emberek élnek körülöttünk. Hazánkban több művész is aktívan tevékenykedik közülük.
Sőrés Lívia festőművésznek például már több kiállításon is láthatóak voltak alkotásai. Csodálatos festményei örömöt és boldogságot sugároznak. Líviát kisgyerekkora óta érdekelte a művészet, majd 16 éves korában kezdett el komolyabban festeni. Azóta szinte minden nap fest. A művésznőt és munkáit a LiArt Facebook oldalon tekinthetjük meg.
Saját kiállítása is látható a Nem Adom Fel Kávézó és Étteremben, ahol egyébként fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek készítik és szolgálják fel az ételeket és italokat, illetve közreműködnek a programok szervezésében és lebonyolításában.
Hasonló ilyen munkahely a Premier Kultcafé is, amely Európa legnagyobb fogyatékosság-barát közösségi és kulturális tere, ahol találunk kávézót, pékséget, mozit és egy akadálymentes rendezvénytermet változatos programokkal.
Színészek és színésznők között is több Down-szindrómával élő személyt találunk. Keresztes Anna, Kovács Panka például a Baltazár Színház társulatának tagjai. A színház előadásai folyamatosan bővülnek. Márciusban mutatták be például a Segítség, segítsetek! című darabot, amelyben az említett színésznők is szerepelnek. A darab nagyon aktuális, hiszen egy Ukrajnából menekült család befogadását dolgozza fel.
A MáSzínház előadásaiban is együtt játszanak értelmileg fogyatékos és tipikus fejlődésű gyerekek és felnőttek, önkéntes segítők és színházi szakemberek.
Tavaszi előadásaikra már elindult a jegyértékesítés.
Március 21-én a Down-szindróma világnapján sok ember, köztük több influenszer, színész, politikus is felemás, színes zoknit húz, ezzel is felhívva a figyelmet az emberiség sokszínűségére. Jó lenne, ha nem csak ezen a napon lennénk elfogadóak, hanem az év többi napján is nyitottsággal és szeretettel fordulnánk minden embertársunk felé.
Írta a Magyar Hírlap