Csak hét ország felel meg a WHO levegőminőségi ajánlásainak

Mindössze hét ország felel meg a nemzetközi levegőminőségi ajánlásnak  – derül ki az IQAir svájci levegőminőségi szervezet friss jelentéséből, amelyet a Guardian szemlézett.

A világ több mint 30 ezer mérőállomásának adatai alapján vizsgált 134 ország közül csak

  • Ausztrália,
  • Észtország,
  • Finnország,
  • Grenada,
  • Izland,
  • Mauritius
  • és Új-Zéland

tartja be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által a levegőbe juttatott, autók, teherautók és ipari folyamatok által kibocsátott apró részecskékre vonatkozó irányadó határértéket.

Bár a világ levegője általában sokkal tisztább, mint a múlt század nagy részében volt, még mindig vannak olyan helyek, ahol a szennyezettségi szint különösen veszélyes. A legszennyezettebb ország, Pakisztán amelynek a finomrészecske-szintje több mint 14-szerese a WHO-szabványnak , de szintén nagyon szennyezett a levegő Indiában, Tádzsikisztánban és Burkina Fasoban.

Az úgynevezett finomrészecskék (amelyeket szállópornak is neveznek) különböző anyagokból és szennyeződésekből álló, nagyon apró szilárd és folyékony részecskék kombinációi. A finom részecskék szabad szemmel nem láthatók. Átmérőjük nem éri el a 2,5 mikrométert, vagyis körülbelül 30-szor kisebbek egy hajszálénál. Annak ellenére, hogy sok más légszennyező anyag van befolyással az emberi egészségre, a szállóport szokták kiemelni, mivel az egészségre gyakorolt negatív hatásáról megalapozott tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre.

Még a gazdag és gyorsan fejlődő országokban sem igazán alakul biztatóan a légszennyezés elleni küzdelem. Kanada, amelyet sokáig a nyugati világ legtisztább levegőjű országának tartottak, tavaly a pusztító rekordméretű erdőtüzek miatt jelentősen visszaesett szállópor-koncentráció tekintetében.

Ha kíváncsi arra, hogy Európában hogyan alakul a légszennyezés, ajánljuk ezt a korábbi cikkünket:

Térképeken mutatjuk meg, hogyan betegíti meg Európát a szállópor

Magyarország teljes területén háromszor magasabb a szállópor átlagos koncentrációja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott határértéknél. Budapesten a helyzet különösen aggasztó, de egész Európában alig van olyan hely, ahol a lakosság ne lenne az egészségügyi határértéknél magasabb légszennyezettségnek kitéve.

HVG