A tea és a fejfájás között elég bonyolult a kapcsolat. A legnépszerűbb forró ital ugyanis egyszerre lehet a fejfájás gyógyszere és okozója. Ez függ a választott tea fajtájától és attól is, hogy ki fogyasztja.
„Például a matcha, a fekete vagy az oolong tea koffeint tartalmaz, a túlzott koffeinbevitel pedig kiválthat fejfájást” – magyarázta Mascha Davis táplálkozási szakértő. Ezen kívül a túlzott koffeinbevitel ronthatja az alvás minőségét, ez szintén okozhat fejfájást. A koffeinmentes változatok, például a gyógyteák nagy része azonban általában semmilyen hatással nincs a fejfájásra.
Egyes gyógyteák viszont olyan gyógyszer-kölcsönhatásokat okozhatnak, amelyek fejfájáshoz vezethetnek.
„Egyes teák (különösen az erjesztett fajták, mint például a fekete tea) hisztaminokat tartalmaznak, ezekre pedig van, aki érzékeny. Ilyenkor olyan tünetek léphetnek fel, mint a fejfájás, a csalánkiütés vagy az orrdugulás” – mondta Davis.
Arra is van azonban esély, hogy a tea csökkentheti a fájdalmat. A teafogyasztás remek módja ugyanis a folyadékbevitelnek, így hozzájárulhat az egészséges hidratáltsági állapot fenntartásához. Ezzel a fejfájás is megelőzhető. Olyan is előfordul, hogy a koffein enyhíti a fejfájást. Az ilyen tartalmú tea fogyasztása ugyanis szűkítheti a kitágult ereket, így enyhítheti a tüneteket. Az is segíthet, hogy bizonyos teafajtáknak relaxáló hatásuk van, ami hozzájárulhat a stressz okozta fejfájás enyhítéséhez.
Jótékony teák
Borsmenta tea: mentolt tartalmaz, ami nyugtató hatással lehet az izmokra, és hasznos lehet a feszültség okozta fejfájás enyhítésében.
Gyömbértea: a gyömbér gyulladáscsökkentő, képes lehet enyhíteni a hányingert, és jótékonyan hat a gyomorpanaszokkal járó fejfájásra.
Levendula tea: nyugtató hatásával szintén csökkentheti a fejfájást.
Írta a Magyar Hírlap