A papír szívószálak egyáltalán nem „zöldek”

A papír szívószálak állítólag megmentik a bolygót a környezeti katasztrófától, hosszú távon azonban semmivel sem jobbak, mint műanyag társaik. A vizsgált 20 márkájú papír szívószálból 18-ban találtak „örökkévaló vegyi anyagoknak” nevezett anyagokat, amelyek károsak lehetnek az emberre.

Az Antwerpeni Egyetem tudósai az első ilyen jellegű európai és a világon mindössze a második tanulmányban 39 szívószálmárkát vizsgáltak poli- és perfluoralkil anyagok (PFAS-ok) néven ismert vegyi anyagokra. Ezeket a legtöbb vizsgált szívószálban megtalálták, és a papírból és bambuszból készült szívószálakban voltak a leggyakoribbak.

A PFAS-ok több mint 12 ezer vegyi anyagból álló csoport, amelyek a környezetben és a szervezetünkben minimálisan lebomlanak. Emiatt szokták őket „többéves vegyi anyagoknak” nevezni. A PFAS-ok jelen vannak a konyhai eszközökben, az élelmiszer-csomagolásban, a textíliákban, az orvosi termékekben vagy az elektronikában. Használják őket a légi közlekedésben, az autóiparban, a védelmi és építőiparban, de potenciálisan károsak az emberekre és a környezetre.

Emberek esetében a PFAS-oknak való kitettséget számos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe, többek között az oltásokra adott alacsonyabb reakcióval, alacsonyabb születési súllyal, pajzsmirigybetegségekkel, emelkedett koleszterinszinttel, májkárosodással és egyes rákos megbetegedésekkel.

Számos élelmiszer-csomagolóanyag és műanyag zacskó tartalmaz PFAS-t, amely bejuthat az általunk elfogyasztott élelmiszerekbe.

Egy 2021-ben az Egyesült Államokban végzett tanulmány szerint a PFAS-ok a papírból készült szívószálakban is jelen vannak. Most belga kutatók úgy döntöttek, megnézik, hogy ugyanez igaz-e európai társaikra is.

Dr. Thimo Groffen, az Antwerpeni Egyetem munkatársa elmondta: „A növényi alapanyagokból, például papírból és bambuszból készült szívószálakat gyakran úgy reklámozzák, hogy fenntarthatóbbak és környezetbarátabbak, mint a műanyagból készültek. A PFAS-ok jelenléte bennük azonban azt jelenti, hogy ez nem feltétlenül igaz.”

A megkérdezett márkák többsége: A 39-ből 27, azaz 69 százalék 18 különböző PFAS-t tartalmazott. A leggyakrabban a perfluoroktánsavat (PFOA), egy 2020-tól világszerte betiltott vegyületet mutatták ki.

Szintén kimutatták a trifluor-ecetsavat (TFA) és a trifluor-metánszulfonsavat (TFMS), ultrarövid láncú PFAS-okat, amelyek jól oldódnak a vízben, és ezért a szívószálakból az italokba szivároghatnak.

A bambusz szívószálak csak minimálisan teljesítettek jobban, mint a papír szívószálak, a vizsgált márkák 80 százalékában kimutatták a PFAS-okat. A PFAS-t a vizsgált acél szívószálak egyikében sem mutatták ki.

A felfedezés ellentétben áll azzal, amit évek óta mondanak nekünk a 100 százalékos biztonságosságukról. Nem tudni, hogyan kerültek a PFAS-ok a „bio” szívószálakba. Ezen anyagok jelenléte szinte minden piacon lévő márkában arra utalhat, hogy bizonyos esetekben hidrofób bevonatként használták őket.

Írta a Magyar Hírlap