Szentkirályi Alexandra nem marad kormányszóvivő

Eközben Egy spanyol jogász lett Csák János miniszteri biztosa.

Csák János kulturális és innovációs miniszter két évre a magyar felsőoktatás és kutatás nemzetköziesítéséért felelős miniszteri biztossá nevezte ki Rodrigo María Ballester Esquiviast.

A Madridban és a belgiumi Bruges-ben végzett jogász most a Mathias Corvinus Collegiumban az Európai Tanulmányok Központját vezeti, emellett Párizsban tanít európai jogot. Korábban 16 évig dolgozott az Európai Parlament és az Európai Bizottság tisztviselőjeként, 2014-2019-ben éppen a Bizottság akkori magyar tagjának, Navracsics Tibor jelenlegi közigazgatási és területfejlesztési miniszternek a stábjában.

Feladata a magyar felsőoktatás nemzetköziesítési stratégiájának megújítása, a részképzést, szakmai gyakorlatot és rövid tanulmányutat biztosító nemzetközi mobilitási programok kiszélesítése és hatékonyságának fokozása, az önköltséges külföldi hallgatók magyar felsőoktatásban való részvételét erősítő megoldások kialakítása, az ösztöndíjas külföldi hallgatók magyar felsőoktatásban való részvételét támogató programok összehangolása és a külföldi oktatók, kutatók magyar felsőoktatásban, kutatóintézetekben való részvételét támogató programok kialakítása.

Mindezért a miniszteri biztosok szokásos juttatásánál kevesebbet, havi bruttó 1,3 millió forintot és egy három fős titkárságot kap.

A kormánybiztosok száma viszont szintén péntektől eggyel csökken: a kormány visszavonta Szentkirályi Alexandra hazai kommunikációért és az országmárka kialakításáért felelős kormánybiztos eredetileg 2026-ig szóló 2022-es kinevezését.

Csak találgatni lehet, összefügg-e ez azzal, hogy a Fidesz fővárosi választmánya őt jelöli budapesti főpolgármesternek a június 9-i önkormányzati választásra, de az biztos, hogy ezzel elveszít egy államtitkárinak megfelelő havi juttatást.

Szentkirályi Alexandra csütörtök este a Facebookon azt is bejelentette, hogy több mint négy év után nem folytatja tovább a kormányszóvivői munkáját, a főpolgármester-jelöltséget pedig megtiszteltetésnek és feladatnak nevezte:

HVG