A lúdtalp olyan ortopédiai probléma, amelyet a laikusok is könnyen felismerhetnek. Ilyenkor a talpnak nincs látható boltozata állás közben. A felnőttkori kezeletlen lúdtalp sok gondot okozhat. A megelőzés és a kezelés lehetőségeire dr. Magbade Gábor, a FájdalomKözpont ortopéd orvosa hívta fel a figyelmet.
A lábban lévő csontokat rengeteg izom és szalag kapcsolja össze egy nagy anatómiai egésszé, hogy a járás és a súlyelosztás biztosítva legyen. Ezeknek az izmoknak és a szalagoknak az egészséges és aktív működése hozza létre a talpon megjelenő boltozatot. Ez az íves szerkezet teszi lehetővé, hogy elkerülhető legyen a lábak túlterhelése. Lúdtalp akkor alakul ki, ha a szalagok és az izmok nem képesek fenntartani a boltozatot, súlyosabb esetben teljesen el is tűnik. Bármely életkorban kialakulhat, sőt, csecsemőknél még teljesen normális.
„A lúdtalp nem csak a látható, esztétikai okok miatt jelent problémát. Sokan olyan panasszal fordulnak orvoshoz, mint a lábgörcs, a lábszárban, a lábfejben, a bokában, a saroknál jelentkező fájdalom vagy fáradtság, a járás közbeni fájdalom és lábujj-deformitások” – ismertette dr. Magbade Gábor, a FájdalomKözpont ortopéd orvosa. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ha nem kezdődik el valamilyen típusú kezelés, előfordulhat, hogy ízületi gyulladás, tyúkszem, vagy csontkinövés alakul ki, de jelentkezhet térd-, csípő- és derékfájdalom is. A mozgás szervrendszerben ugyanis minden pont minden ponttal összefügg, így tehát ha valahol megborul az egyensúly, annak mindenhol nyoma lehet.
A doktor szerint a legfontosabb lépés a pontos diagnózis, hogy kiderüljön, lúdtalpról van-e szó, vagy kialakult már valamilyen következményes probléma. Ha akut gyulladás okozza a fájdalmat, azt elsősorban gyulladáscsökkentőkkel lehet megszüntetni, ha a rugalmasság és a mobilitás csökkent, akkor különböző fizikoterápiás eljárásokkal lehet nyújtani és erősíteni az izmokat és a szalagokat.
Írta a Magyar Hírlap