Vállalkozás: Áron alul adta el a Molnak a lengyel Orlen a Lotos vállalat eszközeit

Vállalkozás: Áron alul adta el a Molnak a lengyel Orlen a Lotos vállalat eszközeit

Áron alul adta el a lengyel Orlen a Lotos vállalat eszközeit – írja a Reuters a lengyel Legfelsőbb Számvevőszék (NIK) közleményére hivatkozva. A számvevőszék azt is közölte, hogy a két cég egyesülésével kapcsolatban vizsgálatot fog kezdeményezni.

Az Orlen és a Lotos egyesülését megelőzően az előbbi beleegyezett abba, hogy eladja a Lotos bizonyos eszközeit (benzinkutakat és részesedést egy olajfinomítóban) a Molnak és a Saudi Aramcónak. Előbbi 610 millió dollár értékben (kb. 220 milliárd forint) vásárolta meg a Lotos 400 lengyelországi benzinkútját, míg az utóbbi 30 százalékos részesedést vásárolt a vállalat gdanski olajfinomítójában.

A NIK szerint csupán az olajfinomítóban vásárolt részesedés értéke 4,6 milliárd zlotyit (kb. 410 milliárd forint) érne, ám a szaúdi állami tulajdonban lévő energetikai vállalat mindössze 1,15 milliárd zlotyit (kb. 102 milliárd forint) fizetett érte.

Az Orlen vezérigazgatóját, Daniel Obajteket a hónap elején menesztette a felügyelőbizottság, miután az új lengyel kormány ígéretet tett arra, hogy megtisztítja az állami vállalatokat azoktól, akiket az előző kormánypárt politikai kinevezettjeinek tart.

Marcin Marjanski, a NIK szóvivője elmondta, hogy a hivatal indítványt készít elő, amelyben felkérik az ügyészséget, hogy vizsgálja meg az Orlen-Lotos ügyletet. A NIK bírálta az állami vagyonért felelős miniszter tevékenységét is, aki a tranzakció költségeinek és előnyeinek teljes körű ismerete nélkül javasolta az egyesülést az akkori kabinetnek.

A számvevőszék szerint az Aramco nagyon erős pozícióra tett szert a gdanski olajfinomítóban, és vétójoggal rendelkezik a kulcsfontosságú kérdésekben, miközben az államkincstárnak nincs hatásköre arra, hogy megakadályozza, hogy az Aramco a jövőben részvényeket adjon el egy harmadik szervezetnek.

A NIK arra is figyelmeztetett, hogy ha az Aramco úgy dönt, hogy a hazai piacra történő értékesítés helyett a gdanski finomítóban előállított üzemanyagot exportálja, fennáll a lengyel piacon az üzemanyaghiány veszélye.

A kormányváltást követően az ügyészek januárban két vizsgálatot indítottak az Orlen ellen, az egyiket a Lotos felvásárlása során veszteségeket okozó állítólagos hivatali visszaélések ügyében, a másikat pedig azzal az állítással kapcsolatban, hogy a PiS (a legutóbbi választásokon megbukott Jog és Igazságosság pártja, amely ezt megelőzően 2015 óta kormányozta az országot) támogatása érdekében mesterségesen csökkentette a benzinárakat a 2023-as választások előtt.

HVG