A Samsung még 2010-ben rukkolt elő az első Galaxy S mobillal, melyről akkoriban vélhetően még kevesen sejtették, hogy egy lassan másfél évtizede tartó sikersorozatot indít útjára. 4 colos kapacitív AMOLED érintőkijelző, 1 GHz-es processzor, 8/16 GB flashmemória, 512 MB RAM, Android 2.1 és egy autofókuszos 5 megapixeles kamera akkoriban bőven elegendő volt a piac letarolásához. És így fest 2024-ben egy ilyen ős Galaxy a legújabb és legnagyobb tudású kései leszármazottjával, az S24 Ultrával.
A 14 esztendős kövületet elég volt kivenni a fiókból, rádugni a töltőre, bekapcsolni és máris kezdődhetett az angrybirdsözés. Egyelőre csak bízni tudunk abban, hogy 2038-ban hasonlóképp könnyen fel lehet majd éleszteni egy S24 Ultrát.
Míg az első Galaxy S egyedül vágott neki a piacnak (az 5,3 colos első Note 2011-ben jött ki), addig az S24-es széria a korábbi évekhez hasonlóan három készüléket vonultat fel. Íme a triumvirátus.
A kicsi, a közepes és a nagy
Mielőtt részletesen belevágunk a vélhetően legkomolyabb érdeklődésre számot tartó non-plus-ultra kivitel taglalásába, kicsit körbejárjuk a két kisebb méretű, szerényebb tudású és némileg olcsóbb testvérmodellt is.
Az S24 és az S24+ lényegében változatlan méretben, kicsit nagyobb méretű, 6,1 helyett 6,2 colos, illetve 6,6 helyett 6,7 colos kijelzővel állt hadrendbe, melynél fontosabb változás a jelentősen megnövelt maximális fényerő, illetve a 48-120 helyett immár az Ultráéval egyenrangú 1-120 Hz-es frissítési sebesség, ami a korábbiaknál szerényebb fogyasztást tesz lehetővé.
A továbbra is kellemesen kompakt méretű, akár kisebb zsebben is egész jól elférő S24 felbontása nem változott, ellenben az S24+ esetében Full HD-ról QHD-re nőtt a felbontás. Mindenképp örvendetes tény, azonban gyorsan hozzá kell tenni, hogy az S20+ már 2020-ben megugrotta ezt a szintet, csak aztán a Samsung alaposan megvágta a felbontást.
A kamerák lényegében változatlanok maradtak, és e tekintetben nem is képminőség vagy sebesség miatt kritizáljuk a Samsungot, hanem amiatt, mert a nagylátószögű kamerákban még mindig nincs autofókusz.
A saját fejlesztésű Exynos 2400 chipset kiváló tempót diktál, de hajlamos a melegedésre. Az akkumulátor mindkét kisebb S24 esetében némileg nagyobb kapacitású lett, ami a némileg szerényebb fogyasztással kombinálva egész korrekt, simán 1 nap feletti üzemidőt tesz lehetővé.
Kár, hogy a vezetékes töltési sebesség még mindig csak 25-45 W magasságában mozog, és alapáron töltőfej sem jár, miközben a fele ilyen drága Xiaomik mellé jár a 120 W-os hipertöltő és még a szilikontok is.
Az immár wifi 7 adatátvitelre képes és természetesen 5G-képes S24 370 ezer forinton nyit 8/128 GB memóriával, a 8/256-os verzió listaára kereken 400 ezer forint. Az S24+ 12/256-os, iletve 12/512-es kivitelei rendre 480-530 ezer forintba kerülnek – tavalyhoz képest mindkét telefon ára csökkent, köszönhetően elsősorban az árfolyamváltozásoknak.
Az igazi nagyágyú
Első blikkre a vadonatúj S24 Ultra ugyanúgy néz ki, mint a tavalyi S23 Ultra, de a tüzetesebb szemrevételezés során fény derül a kisebb-nagyobb különbségekre. Az olcsóbb testvérmodellektől eltérően és az új iPhone Prók mintájára immár nem alumíniumból, hanem könnyű és ellenálló titánból készült keret oldalai a korábbinál kevésbé vannak lekerekítve, a kijelző pedig semennyire.
A csúcskategóriában a 2014-es Note edge és a 2015-ös S6 edge óta mindig lefele kerekített oldalélekkel rendelkező kijelzők taroltak a Samsungnál, és ennek lett most vége – egyesek örömére, mások bánatára. Az viszont tény, hogy a minimálisan hosszúkásabb kialakítású panel minden egyes négyzetmillimétere maximálisan kihasználható, többek közt akár a cerka segítségével is, mely idén szinte semmit sem változott.
A közel 50 százalékkal megnőtt csúcsfényerő mellett jelentősen csökkent a panel tükröződése, a külső behatások ellen újfajta Gorilla Glass Armor üveg véd, és természetesen az IP68-as por- és vízállóság is adott. Almás ihletésű az új adaptív színtónus funkció és a lehetőség, hogy a zárolt képernyő háttere AOD módban is aktív legyen.
Kipróbáltuk, utóbbi óránként 1 százalékkal meríti a változatlanul 5000 mAh kapacitású akkumulátort. A 45 W-os vezetékes, illetve 15 W-os vezeték nélküli töltés még mindig a régi, vagyis legjobb esetben is egy óra kell egy teljes töltéshez, pedig ma már 20-30 perc lenne az elvárható szintidő.
Az elődjénél hajszálnyival kisebb és egyetlen grammal könnyebb S24 Ultra 12 szelfikamerája változatlan tudás mellett picit kisebb részt harap ki a kijelző felső részéből.
A 200 megapixeles főkamera, a 12 megapixeles nagylátószögű modul és a 10 megapixeles 3x-os telefotó egység hardveresen maradt a régi, viszont a finomhangolásnak köszönhetően kicsit javult a képminőség és a sebesség. A főkamera 12, 50 és 200 megapixeles üzemmódja mellé érkezett egy iPhone-szerű 24 megapixeles mód is, melyben nagyon is van ráció.
A 10 megapixeles 10x-es optikai zoomos kamerát egy 50 megapixeles 5x-ös optikai nagyítású modul váltotta, mely szenzorméret és fényerő fronton is veri az elődjét, és kiválóan alkalmas portrézáshoz.
A 10x-es nagyítás továbbra is adott, természetesen immár hibrid formában, ennek képminősége viszont a hivatalos kommunikációval ellentétben nem javult, hanem némileg romlott.
A 8K/30 fps videófelvevő immár nemcsak a főkamera, hanem a telefotó egység esetében is rendelkezésre áll, és a ritkaságszámba menő új 4K/120 fps üzemmód segítségével kiváló minőségű lassított felvételek készíthetők.
És ha már lassított felvételek, a galériában elég hosszan rányomni bármilyen videóra, melyet aztán a mesterséges intelligencia (MI) extra képkockák hozzáadásával látványosan képes belassítani. Az MI látványos új képszerkesztő funkciókat is magával hoz, és hogy ne nagyon verjük át senkit ezekkel a mesterségesen feltuningolt képekkel, azok MI vízjelet vonultatnak fel magukon.
A 2025 végéig biztosan ingyenes Fejlett Intelligencia funkciók teljesen átszövik a készüléket, a személyre szabható MI gyorsan és egész jó hatásfokkal végzi a dolgát. Egyes funkciókhoz kell, másokhoz nem szükséges online kapcsolat, és a magyarországi használatot egyelőre korlátozza, hogy az első körben támogatott 13 nyelv között még nincs ott a magyar.
Az ígéretek szerint idén nyártól teljes magyar nyelvi támogatást élvező MI képes valós időben fordítani az élő telefonos hívásokat, hangfelvételből zanzásított átiratot készíteni, automatikusan formázni és összefoglalót képezni a jegyzeteinkből, illetve rákeresni azokra a vizuális tartalmakra, melyeket egyszerűen csak bekarikázunk a kijelzőn.
A Samsung billentyűzetbe integrált chatsegéd nemcsak kijavítja az esetleges helyesírási hibáinkat, hanem az adott mondatokra többféle stílusú alternatívát is felajánl, így például lazát, közösségit vagy éppen udvarias jellegűt. Az MI által generált javaslatok tapasztalataink szerint általában megállják a helyüket, azonban valahogy az az érzésünk, hogy az ily módon felturbózott chatelésből valahogy kikopik a személyesség, így például az elgépelések sajátos bája.
Csak és kizárólag az új MI funkciók miatt felesleges új Samsung csúcsmobilt vásárolni, ezek a feature-ök ugyanis frissítés formájában javarészt megérkeznek a gyártó tavalyi felsőkategóriás készülékeire is.
Persze lehet, hogy ezeken kicsit lassabban fut majd a mesterséges intelligencia, mint a lehető legdurvább új Snapdragon chipsetes S24 Ultrán, mely méréseink szerint 20-35 százalékkal gyorsabb az S23 Ultránál. Az új Ultra egyébként 3-6 százalékot ver a Samsung chipsetes két kisebb testvérére.
A RAM kapacitása 8-ról 12 GB-ra nőtt, bár egyesek talán még emlékeznek arra, hogy az immár három éves S21 Ultra még szintén 12 GB-os volt. Az Android 14 operációs rendszer és a One UI 6.1 szupergyorsan teszi a dolgát, funkciókból és szolgáltatásokból abszolút nincs hiány, illetve komoly fegyvertény, hogy a Samsung 7 évnyi Android és biztonsági frissítést ígér.
Némi árcsökkentést követően a 12/256-os alapmodell kereken 600 ezer forinton nyit, vagyis pontosan annyiba kerül, mint a 256 GB-os iPhone 15 Pro Max. A 12/512 GB-os kivitelt 650 ezer, a 12 GB/1 TB-os abszolút csúcsmodellt pedig 750 ezer forintos áron jegyzik.
Nem kis összegek ezek, cserébe viszont a Samsung valaha készült legütősebb mobilja vágható zsebre, mely bár nem teljesen hibátlan, a riválisoknak alaposan feladja a leckét.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG