Egy éve, 74 éves korában hunyt el Tamás Gáspár Miklós, író, filozófus, a rendszerváltás egyik meghatározó alakja. Halálának egy éves évfordulója alkalmából a Partizán közölt egy 2020-ban készített, eddig nem látott interjút.
„A rendszerváltás nem tudta megvédeni a magyar népet Orbán Viktor önkényuralmától”
TGM azzal nyit, hogy saját elmondása szerint az emberek a rendszerváltás egyik kiemelkedő alakjának tartják, de tulajdonképpen nem figyeltek arra, amit az elmúlt 20 évben mondott. A közel egy órás interjúban föl-fölbukkan a rendszerváltás után született generáció reményvesztettsége, erre pedig számos indokot hoz fel a filozófus.
„Kapitalizmusban élni nem jó”
Az antikapitalizmus nem csak a munkások és szegények számára fontos, hanem átfogja a társadalmat. Jelenleg Magyarországon azonban egy kapitalista, autokratikus rendszerrel szemben egy olyan ellenzék áll, amely szintén kapitalista és egyetért az Orbán-rendszer legfelháborítóbb intézkedéseivel. Egy pár gazdasági példát is felhoz, véleménye szerint ugyanis a szocialista mozgalmak egyik célkitűzése mindig is a közvetett adók eltörlése volt. Jelenleg azonban az ellenzék is egy olyan rendszert tart életben, amely a tőkének és a felső-középosztálynak kedvez, nincs olyan baloldali párt ami fellépne az egykulcsos adó vagy az ÁFA ellen.
Kultúra helyett giccs, mint vallás
TGM a magyar értelmiséget is keményen kritizálja, meglátása szerint az újságokat olyan emberek írják, akik életükben egy könyvet nem olvastak el, és a legegyszerűbb nyelvtan is gondot okoz számukra. „A mai magyar értelmiség megosztottságnak nevezi az ellenállást, amelyet nem gyakorol.” A rendszerváltás előtti 40 évre visszatekintve úgy fogalmaz, „egy olyan rendszer uralkodott, amelynek vallása a kultúra volt”. Most mégis felháborítónak tartja, hogy egy olyan világváros, mint Budapest, megtűri a giccsszobrokat. „Nincs esztétikai tekintély a szétzüllött kapitalizmusban, ami azt mondja, hogy ezek a nevetségesen amatőr, dilettáns vacak dolgok, tessék szépen ezeket eltakarítani?”- teszi fel a kérdést.
„Azt javasolnám bárkinek, hogy menjen ki a városba és emelje fel a fejét. Mit fog látni? Templomtornyokat. Mi van a templomok tetején? Kereszt. Minek a szimbóluma a kereszt? Annak, hogy az igazságot meg szokták gyilkolni. Az, hogy a világon az igazságtalanság uralkodik, hogy még az istent is megfeszítették”.
„Az ember akkor kezd tombolni, meg lázadni, amikor reménykedik”
Hogy mi vezet a fasizmushoz? TGM szerint részben az, hogy „ez egy olyan világ, ahol az emberek mindenféle reménytől idegesek lesznek, mert hazugságnak tartják”. Nem csak a parlamentarista politikai berendezkedésben nem hisznek a legtöbben, hanem egyfajta öngyűlölet is kialakult a társadalomban, ami megfojtja a reményt. Ez egy nagyon boldogtalan, gonosz, romlott társadalom, és mindenki tudja, hogy az. Nehéz feldolgozni, ha az ember azt érzi „közreműködője, résztvevője, tagja és cinkosa” egy olyan társadalomnak amelyet saját maga is megvet.
„Arra vagyunk kárhoztatva, hogy egy olyan rendszernek a logikája szerint járjunk el a helyzetünk megjavítása érdekében, amiben nem hiszünk. Egy olyan országban, ahol azáltal van belső béke, hogy az embereknek semmi reménye. Ezért nem verik szét a berendezést. Az ember akkor kezd tombolni, meg lázadni, amikor reménykedik. Felháborodás, düh, elkeseredés kell hozzá és a remény.”
Az Orbán-kormány gyermekei
„Jelentős teljesítmény, hogy még mindig Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt, és lehetséges, hogy még egy darabig annak fogják hívni. Tekintettel arra, hogy semmilyen államférfiúi teljesítmény nem fűződik a nevéhez, ez azért valami!”- fogalmaz az interjú végén Tamás Gáspár Miklós.
Meglátása szerint azok, akik már a rendszerváltás után születtek, az Orbán-kormány gyermekei. Nekik ideológia helyett a gyűlöletet tanították. „Ez egy rosszkedvű ország, ami engedelmeskedik. Ne jöjjenek idegenek, ne pofázzanak a cigányok, fogják be az értelmiségiek, ne avatkozzanak bele a jogvédő csoportok a mi homofóbiánkba meg a mi rasszizmusunkba. Ezek negatívumok, amelyekben semmilyen konzervatív eszmény nincs, csak gyűlölet.”
HVG