Világ: Az Egyesült Államok 23 milliárd dollárért ad el F-16-osokat Törökországnak a svéd NATO-bőbvítés jóváhagyása után

Világ: Az Egyesült Államok 23 milliárd dollárért ad el F-16-osokat Törökországnak a svéd NATO-bőbvítés jóváhagyása után

A Biden-kormány azután hagyta jóvá az ügyletet, hogy Törökország rábólintott Svédország NATO-csatlakozására.

Az amerikai külügyminisztérium közölte: a döntésekről a közeljövőben tájékoztatják a Kongresszust, amelynek 15 napja van megvétózni a döntést. Azt is bejelentették, hogy 8,6 milliárd dollárért 40 darab F-35 vadászgépet adnak el ezzel párhuzamosan Görögországnak – írja a Guardian.

Törökország 40 új F-16-ost kap az USA-tól, 79 meglévő gépére pedig fejlesztéseket vásárolt. A tranzakciót a Biden-kormány egészen addig nem hagyta jóvá, amíg Ankara nem ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását – ez végül csütörtökön történt meg.

Az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke, a demokrata Ben Cardin elmondta: bár az eladás valóban a svéd tagsághoz volt kötve, a döntést nem hozták meg könnyű szívvel.

Azzal egyébként, hogy Törökország jóváhagyta a svéd csatlakozást, Magyarország az egyetlen NATO-tagállam, amely ezt még nem tette meg, sőt még csak nem is tárgyalta a kérdést a Parlamentben. Erről, az Orbán-kormánynak kellemetlen helyzetről itt írtunk bővebben:

Öt dolog, amiért mélyütés Orbánnak a svéd NATO-ügy

A magyar kormányfő előszeretettel sugallja magáról azt a képet, hogy ő egy racionális, a magyarok érdekeit keményen védő politikus, akire odafigyel a nemzetközi diplomácia, akit nem lehet zsinóron rángatni, és aki itthon mindent kézben tart. Most, amikor épkézláb érv nélkül blokkoljuk Svédország NATO-csatlakozását, és a folyamat egyre inkább egy kínos vesszőfutássá válik, mindez széttörni látszik.

Az pedig, hogy a magyar halogatásnál mi motiválhatta a kormányt és a Fideszt, milyen érdeke fűződhetett ehhez Orbán Viktornak, továbbra sem egyértelmű. Az pedig főleg nem, hogy nyertek-e ezzel bármit. Erről itt olvashat többet:

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG