Jáde maszkot fedeztek fel a maja király piramis sírjában

Jáde maszkot fedeztek fel a maja király piramis sírjában

A korabeli feliratok arra utalnak, hogy Chochkitam királyi város volt, amelynek családja a preklasszikus időkig nyúlik vissza. A lelőhelyről először 1909-ben számoltak be, és a folyamatban lévő tanulmányok három fő monumentális csoportot jegyeztek fel, amelyeket egy hosszú központi út köt össze.

A National Geographic nemrégiben közzétett közleménye szerint a Chochkitamban végzett ásatások során egy maja király temetkezésénél egy jáde maszkot találtak. A jáde maszkokat általában istenségek vagy ősök szimbolizálására használták, és a sírba helyezett személyek gazdagságát és befolyását tükrözték.

Egy 2021-es LiDAR-felmérést követően a régészek megállapították, hogy sírrablók alagutat ástak egy királyi piramis központi szerkezetébe. A további vizsgálat során a kutatók megállapították, hogy a betolakodók a piramis belső kamrájában egy területet figyelmen kívül hagytak.

Ez a mulasztás vezetett egy emberi koponya, számos fog és csontdarab, egy koporsó alakú kőláda, valamint egy edényből, osztrigahéjakból és számos jáde darabból álló temetkezési ajándéktárgy felfedezéséhez, amelyek összeillesztve egy jáde maszkot alkotnak.

A csontdarabok némelyikén faragványok és hieroglifák láthatóak, amelyek az Itzam Kokaj Bahlam nevet írják, ami a kutatók szerint annak a temetett maja királynak a neve lehetett, aki Kr. u. 350 körül uralkodott Chochkitamban. A legérdekesebb, hogy az egyik csonton egy faragvány látható, amely az uralkodót ábrázolja, amint egy maja istenség fejét tartja – ez az összeállított jáde maszk pontos ábrázolása.

Írta a Magyar Hírlap