A NASA űrszondája január 22-én vette fel, ahogy a Nap két féltekéjén egyszerre történik napkitörés.
Különleges felvételt készített a Napról a NASA űrszondája, a központi csillagunkat vizsgáló Solar Dynamic Observatory. A megfigyelés szerint két napkitörés is történt az égitesten, méghozzá majdnem teljesen egyszerre, a csillag két féltekéjén.
A SpaceWeather beszámolója szerint az esemény még január 22-én hétfőn történt, és a rádiós kommunikációban okozott némi fennakadást. A Gizmodo azt írja, a szinkronkitörés annak a jelek, hogy a Nap minden bizonnyal közeledik az aktivitása csúcsához.
Mint ismert, a Nap tevékenysége ciklusokra osztható fel. A központi csillagunk jelenleg – a megfigyelések kezdete óta – a 25. ilyen ciklusánál jár, ami 2019 decemberében kezdődött. Mivel egy ilyen ciklus – felfutással, tetőzéssel és lefutási időszakkal – 11 éven át tart, a szakemberek úgy vélik, hogy a mostani tetőzése 2024 elejére várható. Ezt igazolhatja a dupla kitörés is.
[embedded content]
Az elektromágneses sugárzás intenzív áramlása az AR3559 és AR3561 kódjelű napfoltokból származott, amelyek körülbelül 500 ezer kilométerre vannak egymástól. Összesített erejük M5,1 volt, ami nagyjából fele olyan erős, mint a legerősebbnek számító X-típusú kitörések.
Ahhoz viszont elég erős volt, hogy 30 perces rádiókimaradást okozzon Indonéziában és Ausztráliában.
A furcsa kettős kitörés egyébként nem a véletlen műve volt, a fáklyákat ugyanis mágneses hurkok kötik össze, amelyek a Nap felszínén kapcsolódnak egymáshoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
HVG