Példátlan jelentőségű frissítés jön az iPhone-okra, az iOS 17.4 ugyanis alapjaiban változtatja meg az Apple-féle operációs rendszer működését – legalábbis az EU-ban. A digitális piacokról szóló uniós jogszabály (DMA) márciusi hatályba lépésére készülve a cég ugyanis fogta a kulcsot, és kinyitotta az egyébként biztonsági ajtóval zárt iOS-t.
A magyar idő szerint csütörtök este kiadott iOS 17.4 első fejlesztői bétája az Európán kívül élő felhasználóknak nem sok változást hoz: érkezik néhány új emoji, valamint apróbb simításokra lehet még számítani. Ami viszont az EU-s felhasználókat érinti, rengeteg változás jön.
Változni csak pontosan, szépen
A legfontosabb változás az App Store-t érinti, az Apple alkalmazásboltja ugyanis nem lesz megkerülhetetlen többé – más áruházak is engedélyezve lesznek, így az App Store-on kívül is lehet majd alkalmazásokat telepíteni az iPhone készülékekre. A változtatások az alkalmazáson belüli fizetésre (IAP) is vonatkoznak, tehát, ezentúl nem lesz kötelező például egy játékon belüli kiegészítő vásárlásakor az App Store saját, jutalékokkal terhelt fizetési rendszerét használni – a fejlesztő azt választ, amit akar, és így szabadul az Apple-féle sarctól is.
Hogy mentse az üzletét, a cuprtinói cég csökkenti a jutalék mértékét egy új konstrukcióval, amivel a fejlesztők 17 vagy 10 százalékos jutalékot kell fizessenek a cégnek az App Store-os vásárlások után (ez több változó függvénye). Ami azonban a felhasználókat érinti még, hogy ezentúl a Beállításokban alapértelmezett alkalmazásboltot is lehet majd választani, így háttérbe szorítva az eddig monopolhelyzetben lévő App Store-t.
A rendszerben egy sor új figyelmeztetésre lehet majd számítani, melyek felhívják a figyelmet a változtatásokra – és lobbiznak majd finom vagy kevésbé finom módszerekkel, hogy maradjon az Apple saját szolgáltatásainál a felhasználó.
Megnyitja a pénztárcáját az Apple
Szintén fontos változás, hogy az iOS 17.4-től kezdődően az Apple Pay mobilfizetési rendszer monopóliuma is megszűnik, és más szolgáltatók megoldásai is használhatják majd az iPhone-ok NFC-chipjét mobilfizetésre. A Tárca (Wallet) app helyett külső fizetési szolgáltatók érkezhetnek, például akár közvetlenül a bankok is biztosíthatják majd az NFC-s fizetést az általuk kibocsátott kártyákhoz (mint Androidon). Erről itt írtunk bővebben.
A motorháztető alatt
Szintén fontos változás érinti a böngészőmotorokat is. Az Apple eddig megkövetelte a WebKit használatát iOS-en, ami konyhanyelven annyit jelentett, hogy minden (!) böngésző ugyanazon a technológiai alapon működött, és a különbségeket leginkább csak a felhasználói felület, valamint az extra funkciók jelentették. Igen, még a Chrome is azt a webmotort használta az almás mobilokon, mint a Safari. Ezentúl azonban a Google böngészője is átállhat a Chromium webmotorra, amit minden más rendszeren használ.
Az iOS 17.4-re történő frissítést követően a Safari első megnyitásakor döntenie kell majd a felhasználónak arról, hogy melyik böngészőt szeretné alapértelmezettnek.
Jönnek a játékok és a streamingappok
Az alternatív alkalmazásboltok hírére az Apple-lel nem túl jó viszonyt ápoló Epic Games, a Fortnite fejlesztője is reagált, mondván a játék rövidesen visszatérhet az iPhone-okra a változások fényében. Igaz, az Eurogamer cikke szerint Tim Sweeney, az Epic vezérigazgatója nincs elragadtatva a változásokat övező iránymutatások miatt, de már dolgoznak az Epic Games Store iOS-es változatán.
Az egyébként nem EU-specifikus változtatás, hogy a játékstreaming-alkalmazások mostantól engedélyezve vannak iOS-en, tehát az Xbox Cloud Gaming, valamint az Nvidia GeForce Now is érkezhet a rendszerre.
A változtatásokat először az Apple-lel szintén nem éppen baráti viszont ápoló Spotify szellőztette meg a héten. Az iOS-es alkalmazásukban ugyanis eddig saját fizetési szolgáltatást nem használhattak, de még csak nem is árazhatták be a prémium opcióikat, melyekre kattintva a weben aztán előfizethetett volna a felhasználó. Jelenleg így néz ki az előfizetési felület – az ember hiába érint meg bármit, semmi nem történik; magának kell felkeresnie a spotify.com oldalt. Amire egyébként szintén nem utal semmi.
A változások tükrében újból részletes tájékoztatást adhat a zenei streamingplatform – és minden más hasonló szolgáltatás – arról, milyen előfizetési opciói vannak, mennyi pénzért, sőt: elő is lehetne fizetni ezek valamelyikére az alkalmazáson belül. Az Apple saját fizetési szolgáltatását megkerülve.
„Éveken keresztül, a saját alkalmazásunkban is megvoltak az Apple-nek ezek a szabályai, melyek miatt nem tájékoztathattunk titeket az ajánlatainkról, hogy mennyibe kerül valami, vagy hogy hol és hogyan vehetitek meg. Ez őrület, tudjuk. A DMA által végre megoszthatunk részleteket az ajánlatainkról, és jobb fizetési opciókat kínálhatunk az EU-ban” – magyarázta a Spotify a kapcsolódó blogposztjában, melyre a TechCrunch figyelt fel.
A DMA-ra készülve több nagy vállalat is változtatásokat tervez, a kapcsolódó cikkeinket ide kattintva találja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG