A Dél-Amerikába induló hátizsákos turisták sokszor hallhattak arról, hogy droggal átitatott névjegykártyákat adhatnak át nekik, amelyből az anyag rögtön felszívódik a bőrön át, a turista zombivá lassul, és gyakorlatilag mindent megtesz a rosszakarójának. Bizarr mese vagy rémes valóság?
Az „ördög leheletének” vagy „burundangának” nevezett szer nem véletlenül kapta az elrettentő nevet. Nagyobb mennyiségben delíriumot, érzéki csalódást, hallucinációkat okozhat, de használják gyógyszerként is például tengeribetegség, utazás közbeni hányinger, illetve műtétek utáni rosszullét kezelésére. Amikor a vegyület belép a véráramba, azonnal hatást gyakorol az agyra, amely egyfajta hipnotikus állapotba kerül, és az áldozat hisz annak, amit hall, így kontroll nélkül engedelmeskedik a „parancsoknak”. Ha pedig a szkopolamint összekeverik más idegrendszerre ható anyagokkal, azzal olyan szert állíthatnak elő, amelyet Dél-Amerikában bűncselekmények tízezreinél alkalmaznak.
A drog a Brugmansia (magyar nevén Angyaltrombita) növény kivonatából származik. Egy bogotai jelentés szerint a szkopolamin hatása miatt kórházba került betegek hetven százalékát elkábították és kirabolták, míg három százalékát a drog használata után szexuálisan zaklatták. Mivel a turisták előszeretettel látogatják a helyi bárokat, így az italfogyasztás során könnyen poharukba csempészhetik a színtelen, szagtalan drogot.
Írta a Magyar Hírlap