Penészgombát, ásványi olajokat, és mikotoxinokat is találtak sok pufiban – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, hogy a 19-féle megvizsgált extrudált kukoricapehely közül több is megbukott a termékteszten – közölte a Házipatika.
Nem várt összetevőket találtak
Tíz termékben penészgomba mérgező anyagcseretermékeit azaz mikotoxinokat, háromban pedig kisebb-nagyobb mennyiségű ásványi olajat mutattak ki. A tesztek a hormonháztartást befolyásoló és rákkeltő zearalenon, a mutagén és karcinogén ochratoxin A, valamint a vérképzést, az emésztést, az idegrendszert és az immunrendszert is befolyásoló deoxinivalenol nevű mikotoxinok jelenlétét is igazolták néhány rágcsálnivalóban.
Túl sok a só
Mindezek mellett a snackek sótartalma is aggasztó volt. A vizsgált termékek harmadában meghaladta a 100 grammonkénti 0,1 grammot a nátrium mennyisége. Ilyen termékeket az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nem is szabadna gyerekeknek reklámozni – olvasható a Rizikometer posztjában.
Az ellenőrzött termékek közül csupán négy termék kapott „kiváló” minősítést. Ezekben legfeljebb nyomokban lehetett kimutatni penészgombák mikotoxinjait. Ezzel szemben három kukoricás snack „elégtelen”, négy pedig „nem megfelelő” minősítéssel zárt a termékteszten.
Írta a Magyar Hírlap