Itthon: Újabb főigazgató-csere a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítványnál

Itthon: Újabb főigazgató-csere a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítványnál

Vezetőcserét hozott az új év a nem létező és bizonytalan jövőjű Fudan Egyetemet fenntartó közalapítvány élén. Mindössze 9 hónap után távozik innen és a kuratóriumból is az eddigi főigazgató, akinek a helyét Csák János miniszter egy tanácsadója vette át.

Egy éven belül már a harmadik főigazgatóját fogyasztja a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány, vagyis a kínai Fudan Egyetem egyelőre nem is létező budapesti kampuszának fenntartására még 2021-ben létrehozott, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány.

A cégbíróságra tavaly december 22-én leadott, idén január 8-án jogerőssé vált változásbejegyzési kérelem szerint az eddigi főigazgató, Szilas Andrea Cecília nemcsak ebből a vezető pozíciójából távozott, hanem az alapítványtól is, mivel egyúttal megszűnt a kuratóriumi tagsága is.

A távozó főigazgatót a kuratóriumban és az operatív vezetői poszton is Harsányi Péter váltja, aki tavaly év eleje óta a Fudan Alapítvány kuratóriumi elnöki posztját betöltő Csák János kulturális és innovációs miniszter politikai tanácsadója.

Harsányi Péter kinevezéséről szóló, 2024. január 8-i cégbírósági végzés

© hvg.hu

Harsányi neve onnan lehet még ismerős, hogy 2019-2022 között a növekedés.hu gazdasági hírportál szerzője és kutatási igazgatója volt, így hírműsorokban is sokat szerepelt szakértőként. Azonban az egyetemi szférához, felsőoktatási intézmény-üzemeltetéshez, de még Kínához sincs sok köze. Igaz,

a Fudan-projekt 2023-as jegelése okán ezek a készségek egyelőre nélkülözhetőnek tűnnek még a főigazgatói poszton is.

Visszacsempészheti a kormányzat az elvileg már lefújt Fudan-beruházás tervét

Meglepőt állított Vitályos Eszter államtitkár a Fudan Egyetem beruházásáról: ez alapján vagy nem tudja, amit már Gulyás Gergely miniszter egyszer bejelentett, hogy a beruházási stop miatt lefújták a tervet, de az is lehet, hogy csak jegelik – utóbbira utal egy magyar-kínai kormányközi megállapodás szövege is.

Az egyetemfenntartó Fudan Alapítványnak nincs mit fenntartani, mivel az egyetem nem is létezik, bár a tervek szerint 2023 őszén indult volna az oktatás. A kormány a beruházási stopra hivatkozik, noha a 450 milliárdos projektet nem is költségvetési forrásból, hanem kínai hitelből tervezték.

Harsányi elődje, Szilas Andrea Cecília alapítványos pályafutása rövid volt, hiszen csak tavaly március végén került oda, méghozzá rögtön a főigazgatói pozícióba. A sinológus-közgazdász végzettségű, kínaiul folyékonyan beszélő Szilas Andrea Cecília 2014-2017 között pekingi nagykövet is volt.

Nagykövetként idő előtt lecserélték Pesti Imre fideszes képviselő fiára, ezután helyettes államtitkár, 2021-ig pedig miniszterelnöki tanácsadó volt. Fudanos megbízatása mellett volt, és jelenleg is van egy állami állása: a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága nemzetközi igazgatója. De

Szilas Andrea Cecília azzal is bekerült a hírekbe, hogy a Pegasus-kémszoftverrel megcélzott személyek listáján az ő telefonszámát is azonosították.

Szilas Andrea Cecília tavaly tavaszi érkezésével egyidőben egyébként távozott a Fudan Alapítvány kuratóriumból a kezdettől fogva, 2021-től tag Horváth Levente, aki a Fudan Egyetem Budapestre telepítésének egyik ötletgazdája és fő támogatója volt – ezért is került be a testületbe.

Horváth amúgy a kínai Fudan Egyetemen végzett, volt sanghaji főkonzul, majd Budapesten egyengette a Fudan hazai terjeszkedését. Amikor 2019-ben Orbán Viktor és a Fudan elnöke erről tárgyalt, a hivatalos fotón Horváth Levente látható a kormányfő balján, míg Szilas Andrea Cecília a jobbján:

Orbán Viktor mellett Horváth Levente és Szila Andrea Cecília 2019-ben

© MTI / Miniszterelnöki sajtóiroda / Benko Vivien Scher

A Harsányi előtt 9 hónapig regnáló Szilas elődje még rövidebb ideig, alig 7 hónapig volt főigazgató. A kormányalakítás után, amikor a Fudan-beruházás Csák János tárcájához került, 2022 őszén lett az operatív vezető Szabó László, aki azelőtt a gyógyszeriparért felelős miniszteri biztos volt.

Szabó neve azonban inkább onnan lehet ismerős, hogy 2014-ben államtitkár lett a külügyi tárcánál, innen került 2017-ben Washingtonba nagykövetnek, majd 2020-ban visszatért és a kormányközeli Mediaworks Zrt. vezérigazgatója lett, ahonnan hirtelen távozott, miután bezuhant az olvasottság.

A legtovább az első főigazgató volt pozícióban az alapítványnál. Bertáné Bényi Krisztina korábbi helyettes államtitkár 2021 őszén került oda, majd egy év után, Szabó kinevezésével sem vált feleslegessé: főigazgató-helyettessé fokozták le, és ma is ott van. A férjéről nemrég itt írtunk:

Annak ellenére, hogy egyetemet nem tart fenn, és a Fudan-projekt jegelése óta még előkészíteni sincs nagyon mit, a Fudan Egyetemért Alapítvány elég sokba kerül az adófizetőknek. Már az alapítása utáni első 4 hónapban 55 millió forint közpénzt égetett el, a 2022-es teljes évben csak fizetésekre 123 milliót költött:

Ide tartozik, hogy Gulyás Gergely miniszter tavaly ősszel közölte: nem tart fenn tovább az állam olyan projektcégeket, ahol nincs érdemi munka, mert nem halad a beruházás. A döntés alapján hamarosan megszűnik például Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető feleségének igazgatósági tagsága is:

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG